Alkoholizm - objawy

Choroby    
ocena

Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, a nie leczona może stać się schorzeniem śmiertelnym. Uzależnienie od alkoholu jest podstępne gdyż rozwija się bez świadomości chorej osoby a polega na piciu alkoholu w sposób niekontrolowany.

Alkoholizm - objawy

sxc.hu

Picie alkoholu staje się problemowe kiedy zauważamy, że bez niego nie umiemy się już zrelaksować czy zasnąć. Innym sygnałem ostrzegawczym może być efekt tzw. „mocnej głowy”, która umożliwia wypicie większej ilości alkoholu niż kiedyś. Kiedy wyraźnie szukamy okazji do napicia się, a nawet reagujemy rozdrażnieniem kiedy mamy ograniczony dostęp do alkoholu to znak, iż zaczął on panować nad naszym życiem.

Objawy choroby alkoholowej:
1.Podwyższona tolerancja na alkohol, która zwiększa nasze możliwości picia, z czasem spada.
2.Występowanie objawów abstynencyjnych, pojawiają się po odstawieniu alkoholu po dłuższym okresie picia. Objawy te to niepokój, drżenie kończyn, poty. Wraz z rozwojem choroby są coraz większe a nawet mogą prowadzić do zaburzeń świadomości. Jest to zaklęty krąg uzależnienia ponieważ spożycie alkoholu likwiduje na jakiś czas wspomniane objawy.
3.Koncentracja życia wokół alkoholu, osoba uzależniona podejmuje działania, których celem jest napicie się.
4.Zaburzenie pamięci i świadomości podczas spożywania alkoholu, u osób uzależnionych pojawiają się „palimpsesty” czyli dziury pamięciowe.
5.Utrata kontroli nad ilością pitego alkoholu, mimo obietnic typu „to już ostatni kieliszek” alkoholik zawsze upija się.
6.Nawroty picia – nawet gdy osoba uzależniona dostrzega, że spożywanie alkoholu wymyka się spod kontroli, po okresie wymuszonej abstynencji, wraca do picia.

Alkoholik pijąc dostarcza problemów emocjonalnych całej rodzinie. Oprócz degradacji w życiu zawodowym następuje rozpad więzi rodzinnych oraz przyjacielskich. Osoba pijąca problemowo stosuje wiele mechanizmów obronnych aby usprawiedliwić swoje picie, nie przyznać się do problemu czy uniknąć odpowiedzialności:
- zaprzeczanie - „nie mam problemu alkoholowego”
- minimalizowanie - „piję tylko piwo, w weekendy”
- racjonalizowanie - „piję żeby mieć dobry humor”
- bagatelizowanie - „to tylko piwo – nie piję nic mocniejszego”
- projekcja - „moi koledzy to dopiero piją”
- obwinianie - „tak mnie zdenerwowali w pracy, że muszę się napić”

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =