Choroby Alkoholizm - objawy

Alkoholizm – objawy

-

Picie alkoholu staje się problemowe kiedy zauważamy, że bez niego nie umiemy się już zrelaksować czy zasnąć. Innym sygnałem ostrzegawczym może być efekt tzw. „mocnej głowy”, która umożliwia wypicie większej ilości alkoholu niż kiedyś. Kiedy wyraźnie szukamy okazji do napicia się, a nawet reagujemy rozdrażnieniem kiedy mamy ograniczony dostęp do alkoholu to znak, iż zaczął on panować nad naszym życiem.

Objawy choroby alkoholowej:
1.Podwyższona tolerancja na alkohol, która zwiększa nasze możliwości picia, z czasem spada.
2.Występowanie objawów abstynencyjnych, pojawiają się po odstawieniu alkoholu po dłuższym okresie picia. Objawy te to niepokój, drżenie kończyn, poty. Wraz z rozwojem choroby są coraz większe a nawet mogą prowadzić do zaburzeń świadomości. Jest to zaklęty krąg uzależnienia ponieważ spożycie alkoholu likwiduje na jakiś czas wspomniane objawy.
3.Koncentracja życia wokół alkoholu, osoba uzależniona podejmuje działania, których celem jest napicie się.
4.Zaburzenie pamięci i świadomości podczas spożywania alkoholu, u osób uzależnionych pojawiają się „palimpsesty” czyli dziury pamięciowe.
5.Utrata kontroli nad ilością pitego alkoholu, mimo obietnic typu „to już ostatni kieliszek” alkoholik zawsze upija się.
6.Nawroty picia – nawet gdy osoba uzależniona dostrzega, że spożywanie alkoholu wymyka się spod kontroli, po okresie wymuszonej abstynencji, wraca do picia.

Alkoholik pijąc dostarcza problemów emocjonalnych całej rodzinie. Oprócz degradacji w życiu zawodowym następuje rozpad więzi rodzinnych oraz przyjacielskich. Osoba pijąca problemowo stosuje wiele mechanizmów obronnych aby usprawiedliwić swoje picie, nie przyznać się do problemu czy uniknąć odpowiedzialności:
– zaprzeczanie – „nie mam problemu alkoholowego”
– minimalizowanie – „piję tylko piwo, w weekendy”
– racjonalizowanie – „piję żeby mieć dobry humor”
– bagatelizowanie – „to tylko piwo – nie piję nic mocniejszego”
– projekcja – „moi koledzy to dopiero piją”
– obwinianie – „tak mnie zdenerwowali w pracy, że muszę się napić”

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Poprzedni artykułAlkoholizm – leczenie odwykowe
Następny artykułLeczenie anemii
Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie prawa ma pracownik w Unii Europejskiej?

Polacy korzystający ze swobody przepływu pracowników często wyjeżdżają za granicę w celu podjęcia pracy, nie mając świadomości, jakie prawa przysługują im w związku z wyjazdem. Obywatelstwo Unii Europejskiej to znacznie więcej, niż tylko możliwość swobodnego przekraczania granic. Z jakich przywilejów może korzystać pracownik będący obywatelem UE? Jakie warunki musi spełnić, by skorzystać z pełni przysługujących mu praw?

Rola węglowodanów w jedzeniu podczas diety

Częstym zaleceniem poradników o odchudzaniu jest wystrzeganie się węglowodanów. Czy jednak zasada ta dotyczy wszystkich węglowodanów? Które powinniśmy jeść, a które lepiej omijać w odchudzającej diecie?

Zobacz też

Jak zrobić samemu kartkę na chrzest?

Chrzest małego człowieka to ważne wydarzenie w każdej katolickiej rodzinie. To okazja, żeby spotkać się przy jednym stole i poznać najmłodszego członka. Z tej okazji wypada ofiarować maleństwu jakąś pamiątkę z tego wydarzenia, np. ozdobną kartkę. Nawet wiele lat po tym wydarzeniu, czytanie i oglądanie pamiątek wywołuje wzruszenie. Warto postarać się, aby pamiątka była wyjątkowa.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: