Anemia u dzieci - objawy, badania, leczenie

Choroby    
ocena

Anemia u dzieci pojawia się dość często, mimo troski rodziców o ich zdrowie. Anemia bardzo często nazywana jest również niedokrwistością i najczęściej jest wywoływana przez niedobory żelaza. Nierzadko choroba rozwija się przez długi czas skrycie i dopiero badanie krwi nie pozostawia żadnych złudzeń.

Anemia u dzieci - objawy, badania, leczenie

photoxpress.com

Zachorowanie na anemię objawia się szeregiem symptomów.

- Niemowlęta są mniej aktywne, zdarza się, że czasami mają biegunkę.

- Starsze dzieci, potrafiące zwerbalizować swoje dolegliwości, wskazują zazwyczaj na bóle głowy.

- Unikają raczej aktywnych zajęć, a wybierają w to miejsce na przykład czytanie książek.

- W wyniku anemii paznokcie stają się kruche i łamliwe, włosy osłabione, cera przesuszona, a w kącikach ust tworzą się zajady.

- Obniżona odporność skutkuje częstymi infekcjami i zachorowaniami.

Gdy rodzice zauważą u malucha powyższe objawy, powinni zgłosić się do lekarza. Pediatra zleci z pewnością dalszą diagnostykę.

Badaniem, dającym jednoznaczną odpowiedź o wystąpienie anemii, daje podstawowe badanie krwi (morfologia). Dodatkowo można oznaczyć poziom żelaza we krwi. Wyniki (znacznie obniżony poziom erytrocytów) mogą zasugerować rodzaj anemii, a tym samym wskazać na potrzebę leczenia. I tak niedokrwistość wywołaną niedoborem żelaza należy leczyć uzupełnianiem jego poziomu. Gdy dojdzie do anemii, spożywanie produktów bogatych w żelazo, nie jest już wystarczające. Poza tym takie uzupełnianie trwałoby dość długo. Pediatra zaleca więc podawanie preparatów z tym pierwiastkiem w postaci syropu, kropelek lub w przypadku starszych dzieci – tabletek. Żelazo w bolesnych zastrzykach podaje się dopiero w sytuacji bardzo ciężkiej niedokrwistości lub zaburzeń wchłaniania. Jeśli lekarz zaleci podawanie preparatów żelaza, trzeba stosować je regularnie, nawet przez kilka tygodni. Wchłanianie ułatwia obecność witaminy C, a utrudnia mleko, herbata i obfite posiłki. Dlatego leki należy podawać na czczo lub pomiędzy posiłkami (z posiłkiem w wyjątkowych sytuacjach, na przykład gdy maluch skarży się na mdłości).

UWAGA!

Zdarza się dość często, ze uzupełnianie niedoborów żelaza u dziecka skutkuje zabarwieniem zębów na czarno. Aby temu zapobiec, trzeba aplikować preparat prosto na język brzdąca lub u starszych – przez słomkę. Gdy maluch potrafi, może po przyjęciu preparatu wypłukać zęby wodą. Objawem ubocznym, zupełnie naturalnym i nieszkodliwym podczas uzupełniania niedoborów żelaza, jest czarne zabarwienie stolca.

Wasze dziecko miało/ ma anemię? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Jak wyglądało leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =