Arytmia serca - objawy, przyczyny

Choroby    
ocena

Nasze serce jest nadzwyczaj niezwykłym narządem, wykazującym automatyzm. Oznacza to, że wyspecjalizowane komórki same się pobudzają. Dzięki temu możliwy jest skurcz mięśnia sercowego i jego odpowiednia częstość pracy. Odpowiadają za to fizjologiczne struktury, które wchodzą w skład układu bodźcoprzewodzącego.

Arytmia serca - objawy, przyczyny

sxc.hu

Fizjologicznym stymulatorem, rozrusznikiem naszego serca jest węzeł zatokowy. W skład układu przewodzącego należą także węzeł przedsionkowo-komorowy, pęczek Hissa i komórki Purkiniego. Węzły to skupiska tych szczególnych, jeśli chodzi o właściwości komórek, które zapewniają sercu automatyzm. Fizjologicznie akcja serca powinna się mieścić między 60 a 90 uderzeniami na minutę.

Przyczyny

Zaburzenia rytmu, czyli arytmie mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Z punktu widzenia mechanizmów, które prowadzą do arytmii, wyróżnia się następujące: zaburzenia tworzenia się impulsów, rytmy za wolne lub za szybkie, aktywność wyzwalana zbyt wcześnie bądź zbyt późno, a także zaburzenia przewodzenia prawidłowo wytworzonych impulsów. Nawet u zdrowego człowieka, w niektórych sytuacjach może dojść do krótkotrwałych zaburzeń rytmu serca. Dzieje się tak chociażby pod wpływem stresu, silnych emocji, po intensywnym wysiłku fizycznym. Zaburzenia rytmu mogą być spowodowane zarówno zaburzeniami samego serca, jak i chorobami dotyczącymi innych układów. Najlepiej zobrazuje to przykład patologii, jaką jest migotanie przedsionków. Do jej powstania przyczyniać się mogą takie schorzenia układu krążenia jak: nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, wady serca, zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia, kardiomiopatie, ale za rozwój migotania przedsionków mogą być odpowiedzialne również inne choroby, np. nadczynność tarczycy, guz chromochłonny, ostre zakażenia.

Objawy arytmii

Osoby, u których stwierdzane są zaburzenia rytmu serca, często nie odczuwają żadnych niepokojących symptomów i czują się zupełnie dobrze, a chorobę wykrywa się u nich przez przypadek. Jeśli już pacjenci zgłaszają się do lekarza z powodu obserwowanych u siebie objawów, najczęściej jest to uczucie kołatania serca. Normalnie nie odczuwa się bicia serca. Natomiast, gdy serce bije nieregularnie, niemiarowo, za szybko lub za wolno możliwe jest odczuwanie takich zaburzeń w postaci kołatania serca. Nie jest to jednak objaw specyficzny, bowiem powodowany może być także nadczynnością tarczycy, guzem chromochłonnym, pojawić się może przy stosowaniu niektórych leków, w napadzie paniki, w trakcie trwania depresji. Czasem przyczyny kołatania serca tkwić mogą w stosowaniu używek takich jak kawa, mocna herbata, alkohol, papierosy czy niektóre narkotyki.

Natomiast, gdy kołatanie serca współistnieje z innymi symptomami takimi jak zawroty głowy, zblednięcie, omdlenie, brak tchu czy bóle w klatce piersiowej, przyczyn tych zaburzeń należy się doszukiwać w obrębie patologicznego funkcjonowania serca. Objawami arytmii może być również duszność, szybsze męczenie się podczas wysiłku fizycznego, zawroty głowy, przemijające zaburzenia widzenia, występowanie mroczków przed oczami, zaburzenia koncentracji. Niektóre spośród zaburzeń w układzie bodźcoprzewodzącym wywołują epizody nagłych omdleń, a jeszcze inne mogą się objawiać poprzez zatrzymanie akcji serca.

UWAGA!

Każda osoba, która zauważy u siebie któryś z powyższych objawów powinna zgłosić się do lekarza w celu wykonania badań diagnostycznych. Podstawą jest badanie fizykalne pacjenta, natomiast kluczowym narzędziem, które dostarcza szczegółowych informacji jest badanie EKG.

Zdiagnozowano u Was arytmię serca? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =