Astma u dziecka - objawy

Choroby    
ocena

Astma u dzieci pozostaje często niezdiagnozowana. Wciąż budzi niepokój i przez wielu rodziców odbierana jest jako wyrok. To prawda, że trzeba nauczyć się z nią żyć, ale nie ma innego wyboru. Zdecydowaną poprawę przynosi podejmowane leczenie.

Astma u dziecka - objawy

sxc.hu

Często atak astmy zaskakuje. Maluch ma trudności ze złapaniem oddechu, dusi się. Zanim do tego dojdzie, objawy zazwyczaj wyrastają z jakiś mniejszych. Innymi słowy - wcześniej dziecięcy organizm musiał wysyłać niepokojące sygnały. Do takich symptomów należy utrzymujący się przez tygodnie kaszel mimo przebytej już choroby. Kaszel wraz ze świszczącym oddechem możemy również usłyszeć w efekcie wysiłku fizycznego, na przykład biegu. Naszą szczególną uwagę powinny zwrócić nawracające zapalenia górnych dróg oddechowych, wszelkie przedłużające się i często występujące infekcje wraz ze zmianami skórnymi. Zawsze czynnikiem zagrażającym w rozwoju astmy są alergie występujące w rodzinie.

Atak astmy jest niezwykle stresującym wydarzeniem. Początkowo jest to raczej pokasływanie, a kaszel wzmacnia się przy wysiłku. Następnie jednak dziecko oddycha coraz szybciej i trudniej, z klatki piersiowej wydobywa się świszczenie. Z powodu wąskich oskrzeli wydech i nabieranie powietrza wymagają wysiłku. Efektem jest zmęczenie i spocenie malucha. Mimo niewątpliwego podenerwowania czy nawet paniki rodzice muszą trzeźwo zareagować. Spokój i opanowanie dorosłych powinno udzielić się szkrabowi. Warto jest otworzyć okno, posadzić malca w wygodnej pozycji. Nie można go położyć, a małe dzieci zaleca się wziąć na ręce. Do picia podajemy ciepły napój. Gdy napadowy kaszel utrzymuje się, a astma nie została wcześniej zdiagnozowana (a tym samym nie ma w domu odpowiednich leków rozkurczających oskrzela), konieczne będzie udanie się z dzieckiem do szpitala.

Nieunikniona jest prawidłowa diagnoza astmy, stała opieka lekarza alergologa oraz systematyczne podawanie leków. O ich rodzaju oraz dawkach decyduje tylko i wyłącznie specjalista. Skuteczne leczenie może zapobiec kolejnym atakom i zapewni psychiczny komfort, że na wypadek ponownych duszności będziemy dysponować odpowiednimi lekami. Koniecznie trzeba dużo czasu poświęcić na rozmowy z maluchem, na tłumaczenie mu tego, co dzieje się z jego organizmem. Astma nie wyklucza możliwości wysiłku fizycznego, oczywiście pod warunkiem przyjmowania leków.

Obawiacie się, że Wasze dziecko może mieć astmę? Co Was niepokoi? Czy konsultowaliście się już z lekarzem? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =