Atopowe zapalenie skóry - informacje

Choroby    
ocena

Atopowe zapalenie skóry jest jednym ze schorzeń dermatologicznych. Jest bardzo charakterystycznym objawem atopii i występuje najczęściej na skórze, ale może dotyczyć także innych części ciała, takich jak spojówki oraz błony śluzowe nosa. Jest ono niewłaściwą, wręcz reakcją immunologiczną organizmu mającą najczęściej podłoże genetyczne, co w praktyce oznacza nadmierną reakcję organizmu na czynniki zewnętrzne, z którymi człowiek styka się przez cały dzień.

Atopowe zapalenie skóry - informacje

photoxpress.com

Stanowi, prowadzącą do zapalenia skóry, swego rodzaju reakcję obronną organizmu na alergeny. Jednak, poza uwarunkowaniami genetycznymi, dużą rolę w atopowym zapaleniu skóry odgrywają także czynniki charakteryzujące się obniżoną odpornością organizmu oraz czynniki środowiskowe, czyli nadwrażliwość organizmu na pewne określone substancje i produkty występujące w otoczeniu.

Objawy atopowego zapalenia skóry w praktyce zależne są od wieku, w którym pojawiają się po raz pierwszy. W tym obszarze można wyróżnić kilka podstawowych przedziałów wiekowych, w których choroba atakuje. Pierwsze jej objawy można zaobserwować u dzieci już około drugiego - trzeciego miesiąca życia. Kolejne pojawiają się zwykle około 4. roku życia dziecka i albo występują po raz pierwszy albo stanowią kontynuację zmian skórnych, które pojawiły się już wcześniej. Ostatnim z okresów życia człowieka, kiedy atopowe zapalenie skóry atakuje najczęściej, jest okres dojrzewania lub okresowo występujące zmiany immunologiczne organizmu w wieku dorosłym. Jednak bez względu na wiek chorego i nasilenie objawów chorobowych, zmiany skórne dotyczą najczęściej zgięć łokciowych, kolanowych oraz pojawiają się na twarzy i szyi sprawiając bardzo często, że chory czuje się oszpecony i onieśmielony swoim wyglądem.

Objawy, które towarzysza atopowemu zapaleniu skóry można podzielić na kilka podstawowych kategorii ze względu na nasilenie oraz ze względu na sposób diagnozowania choroby. Do łagodnych objawów zaliczyć należy zaczerwienienie skóry, jej łuszczenie i swędzenie, które bardzo łatwo zniwelować i załagodzić stosując odpowiedni maści i kremy nawilżające. Jest to niezwykle ważne, ponieważ atopowe zapalenie skóry to przede wszystkim zniszczenie ochronnego płaszcza skóry, co w konsekwencji powoduje wzmożoną utraty wody przez skórę i tym samym prowadzi do jej nadmiernego wysuszenia.

Innymi, cięższymi objawami choroby atopowej skóry jest świąd, suchość skóry, jej infekcje, puchnięcie, różne postacie reakcji alergicznej, plamy, wysypka i sączące pęcherze, z których w późniejszym czasie powstają strupy i pęknięcia tworzące trudno gojące się ranki. Ponadto, do objawów, które mogą, ale nie muszą oznaczać atopowego zapalenia skóry, zaliczyć należy nieswoiste wypryski rąk i stóp, świąd nasilający się po spoceniu, zaostrzenie zmian po emocjach, nietolerancję niektórych pokarmów, wrażliwość skóry na bodźce mechaniczne i materiały drażniące oraz niekiedy powiększone węzły chłonne.

W przypadku atopowego zapalenia skóry bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i szybka interwencja lekarza, aby nie dopuścić do wystąpienia zaostrzonych objawów chorobowych w znacznym stopniu utrudniających normalne funkcjonowanie.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =