Stanowi, prowadzącą do zapalenia skóry, swego rodzaju reakcję obronną organizmu na alergeny. Jednak, poza uwarunkowaniami genetycznymi, dużą rolę w atopowym zapaleniu skóry odgrywają także czynniki charakteryzujące się obniżoną odpornością organizmu oraz czynniki środowiskowe, czyli nadwrażliwość organizmu na pewne określone substancje i produkty występujące w otoczeniu.

Objawy atopowego zapalenia skóry w praktyce zależne są od wieku, w którym pojawiają się po raz pierwszy. W tym obszarze można wyróżnić kilka podstawowych przedziałów wiekowych, w których choroba atakuje. Pierwsze jej objawy można zaobserwować u dzieci już około drugiego – trzeciego miesiąca życia. Kolejne pojawiają się zwykle około 4. roku życia dziecka i albo występują po raz pierwszy albo stanowią kontynuację zmian skórnych, które pojawiły się już wcześniej. Ostatnim z okresów życia człowieka, kiedy atopowe zapalenie skóry atakuje najczęściej, jest okres dojrzewania lub okresowo występujące zmiany immunologiczne organizmu w wieku dorosłym. Jednak bez względu na wiek chorego i nasilenie objawów chorobowych, zmiany skórne dotyczą najczęściej zgięć łokciowych, kolanowych oraz pojawiają się na twarzy i szyi sprawiając bardzo często, że chory czuje się oszpecony i onieśmielony swoim wyglądem.

Objawy, które towarzysza atopowemu zapaleniu skóry można podzielić na kilka podstawowych kategorii ze względu na nasilenie oraz ze względu na sposób diagnozowania choroby. Do łagodnych objawów zaliczyć należy zaczerwienienie skóry, jej łuszczenie i swędzenie, które bardzo łatwo zniwelować i załagodzić stosując odpowiedni maści i kremy nawilżające. Jest to niezwykle ważne, ponieważ atopowe zapalenie skóry to przede wszystkim zniszczenie ochronnego płaszcza skóry, co w konsekwencji powoduje wzmożoną utraty wody przez skórę i tym samym prowadzi do jej nadmiernego wysuszenia.

Innymi, cięższymi objawami choroby atopowej skóry jest świąd, suchość skóry, jej infekcje, puchnięcie, różne postacie reakcji alergicznej, plamy, wysypka i sączące pęcherze, z których w późniejszym czasie powstają strupy i pęknięcia tworzące trudno gojące się ranki. Ponadto, do objawów, które mogą, ale nie muszą oznaczać atopowego zapalenia skóry, zaliczyć należy nieswoiste wypryski rąk i stóp, świąd nasilający się po spoceniu, zaostrzenie zmian po emocjach, nietolerancję niektórych pokarmów, wrażliwość skóry na bodźce mechaniczne i materiały drażniące oraz niekiedy powiększone węzły chłonne.

W przypadku atopowego zapalenia skóry bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i szybka interwencja lekarza, aby nie dopuścić do wystąpienia zaostrzonych objawów chorobowych w znacznym stopniu utrudniających normalne funkcjonowanie.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułReakcja alergiczna – pierwsze objawy
Następny artykułCzym są czyraki? – przyczyny, objawy

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here