Choroby Atopowe zapalenie skóry - informacje

Atopowe zapalenie skóry – informacje

-

Stanowi, prowadzącą do zapalenia skóry, swego rodzaju reakcję obronną organizmu na alergeny. Jednak, poza uwarunkowaniami genetycznymi, dużą rolę w atopowym zapaleniu skóry odgrywają także czynniki charakteryzujące się obniżoną odpornością organizmu oraz czynniki środowiskowe, czyli nadwrażliwość organizmu na pewne określone substancje i produkty występujące w otoczeniu.

Objawy atopowego zapalenia skóry w praktyce zależne są od wieku, w którym pojawiają się po raz pierwszy. W tym obszarze można wyróżnić kilka podstawowych przedziałów wiekowych, w których choroba atakuje. Pierwsze jej objawy można zaobserwować u dzieci już około drugiego – trzeciego miesiąca życia. Kolejne pojawiają się zwykle około 4. roku życia dziecka i albo występują po raz pierwszy albo stanowią kontynuację zmian skórnych, które pojawiły się już wcześniej. Ostatnim z okresów życia człowieka, kiedy atopowe zapalenie skóry atakuje najczęściej, jest okres dojrzewania lub okresowo występujące zmiany immunologiczne organizmu w wieku dorosłym. Jednak bez względu na wiek chorego i nasilenie objawów chorobowych, zmiany skórne dotyczą najczęściej zgięć łokciowych, kolanowych oraz pojawiają się na twarzy i szyi sprawiając bardzo często, że chory czuje się oszpecony i onieśmielony swoim wyglądem.

Objawy, które towarzysza atopowemu zapaleniu skóry można podzielić na kilka podstawowych kategorii ze względu na nasilenie oraz ze względu na sposób diagnozowania choroby. Do łagodnych objawów zaliczyć należy zaczerwienienie skóry, jej łuszczenie i swędzenie, które bardzo łatwo zniwelować i załagodzić stosując odpowiedni maści i kremy nawilżające. Jest to niezwykle ważne, ponieważ atopowe zapalenie skóry to przede wszystkim zniszczenie ochronnego płaszcza skóry, co w konsekwencji powoduje wzmożoną utraty wody przez skórę i tym samym prowadzi do jej nadmiernego wysuszenia.

Innymi, cięższymi objawami choroby atopowej skóry jest świąd, suchość skóry, jej infekcje, puchnięcie, różne postacie reakcji alergicznej, plamy, wysypka i sączące pęcherze, z których w późniejszym czasie powstają strupy i pęknięcia tworzące trudno gojące się ranki. Ponadto, do objawów, które mogą, ale nie muszą oznaczać atopowego zapalenia skóry, zaliczyć należy nieswoiste wypryski rąk i stóp, świąd nasilający się po spoceniu, zaostrzenie zmian po emocjach, nietolerancję niektórych pokarmów, wrażliwość skóry na bodźce mechaniczne i materiały drażniące oraz niekiedy powiększone węzły chłonne.

W przypadku atopowego zapalenia skóry bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i szybka interwencja lekarza, aby nie dopuścić do wystąpienia zaostrzonych objawów chorobowych w znacznym stopniu utrudniających normalne funkcjonowanie.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Joanna Białek

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ciąża urojona – co to jest?

Objawy ciąży urojonej do złudzenia przypominają objawy fizjologicznej ciąży. Czasami musi upłynąć trochę czasu zanim lekarze stwierdzą, że ciąża ma charakter urojony. Nie do końca sprecyzowana jest przyczyna występowania ciąży urojonej, na pewno jest ona złożona i ciężko wskazać na jeden powód występowania tego zjawiska. Przyczyn może być kilka.

Czym jest kredyt hipoteczny na remont?

Hipoteczny kredyt remontowy to bardzo specyficzny produkt bankowy, który jest dedykowany dla wszystkich właścicieli nieruchomości. Omawiane rozwiązanie posiada niekwestionowany atut w postaci stosunkowo niskiego kosztu udostępnienia środków, który jest określany za pomocą parametru RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania). Jest to szczególnie istotna kwestia dla tych osób, które nie mogą sobie pozwolić na sfinansowanie potrzeb remontowych za pomocą bardziej kosztownych źródeł kapitału takich jak kredyt gotówkowy oraz limit zadłużenia dla karty kredytowej o Rachunku Oszczędnościowo Rozliczeniowego.

Zobacz też

Kapusta zasmażana – przepis

Kapusta zasmażana ma interesujący smak, łagodny, a zarazem przyjemnie wytrawny. Kwaśności potrawie nie dodaje ocet, jak w większości przepisów, a dodatek kwaśnych jabłek i kiszonej kapusty. Kminek zapobiega dolegliwościom ze strony układu pokarmowego co wrażliwszych smakoszy, zaś pieczarki przyjemnie urozmaicają całość.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: