Bąblowica - objawy

Choroby    
ocena

Bąblowica to choroba wywołana przez tasiemca wieńcogłowego - Enterococcus Multilocularis. Nosicielem tego gatunku są zwierzęta mięsożerne (szczególnie lisy), psy czy koty. Człowiek może się zarazić tym pasożytem przez zjedzenie niemytych owoców leśnych - jagód, malin, poziomek, borówek, na których mogą znajdować się jaja bąlowca. Larwa tego pasożyta lokalizuje się w narządach wewnętrznych i daje objawy kliniczne, takie jakie występują w przypadku obecności guza w narządach wewnętrznych. Torbiele pojawiają się w wątrobie, płucach, mózgu, czy nerkach.

Bąblowica - objawy

photoxpress.com

To jakie objawy wystąpią w czasie tej choroby pasożytniczej zależy od lokalizacji torbiela. Torbiel w zależności od miejsca występowania uciska różne tkanki i powodują jej rozrost. Kiedy torbiel występuje w wątrobie, może dojść do żółtaczki oraz odczuwania bólu w prawym podżebrzu. Torbiel występujący w płucach, wywołuje świąd, bóle w klatce piersiowej, krwioplucia, kaszel i duszność. Guz występujący w mózgu objawia się bólami głowy, zaburzeniami natury psychicznej na skutek uszkodzenia mózgu. Natomiast guz występujący w nerkach powoduje nawracający ból, krwiomocz,, czy zaburzenie czynności nerek.

Objawy zakażenia tym pasożytem są bardzo różne. Widzimy, że nie są to tylko zaburzenia żołądkowo- jelitowe, które szybko miną. Może dojść do poważnego uszkodzenia w obrębie naszego organizmu.. Nie wolno więc jeść brudnych owoców leśnych w czasie spacerów, bo może się okazać, że na powierzchni tych owoców mogą być przymocowane larwy bąblowca. Często wydaje nam się, że jeśli nam zaszkodzą, to zakończy się to zwykłym zatruciem. Jak widzimy konsekwencje mogą być dużo poważniejsze.

Zdarza Wam się jeść niemyte leśne owoce?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =