Badania kobiet po porodzie (ciąży)

Choroby    
ocena

W literaturze ciążowej, programach dla przyszłych mam, poradnikach i czasopismach można znaleźć mnóstwo informacji i porad odnośnie niezbędnych badań w czasie ciąży. Podkreśla się znaczenie dbania o siebie i dziecko przez kobiety w ciąży. Jednak po porodzie niezwykle rzadko wspomina się o konieczności wykonania kilku badań.

Badania kobiet po porodzie (ciąży)

http://pixabay.com

Absolutnym minimum jest wizyta kontrolna u ginekologa, najlepiej u tego samego, który prowadził ciążę. Na taka wizytę dobrze jest umówić się po zakończonym połogu, czyli po około sześciu tygodniach po urodzeniu dziecka. Kontrola jest wymagana bez względu na sposób rozwiązania ciąży. Do ginekologa muszą udać się zarówno panie po porodzie naturalnym, jak również te, u których ciążę rozwiązano poprzez cięcie cesarskie. Podczas wizyty lekarz oceni proces gojenia się ran oraz stan macicy (poprzez USG dopochwowe). Oczywiście, czas wizyty kontrolnej jest sugerowany, zalecany, jeśli nic niepokojącego się nie dzieje. Natomiast wszelkie nieprawidłowości, na przykład zmiana zabarwienia odchodów porodowych na zielonkawą, bóle brzucha czy brzydko gojące się rany, zawsze wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

W trakcie wizyty kontrolnej ginekolog powinien poprosić młodą mamę o powtórną wizytę po upływie sześciu miesięcy od porodu. W tym czasie niezbędne jest przeprowadzenie badania cytologicznego. Lekarz pobiera w tym celu próbkę z pochwy. Jeśli kobieta zaczęła już miesiączkować, badanie cytologiczne powinno odbyć się najwcześniej po upływie tygodnia od dnia zakończenia menstruacji. Jest to warunek sprzyjający uzyskaniu rzetelnego wyniku, podobnie zresztą jak wstrzymanie się od współżycia płciowego na dzień przed planowanym badaniem.

Po około dwóch miesiącach od porodu zaleca się wykonanie u młodych mam badania laboratoryjnego, oceniającego ogólny stan krwi (morfologia) oraz poziom żelaza. Ponieważ analiza krwi dokonywana jest po czasie, jaki organizm potrzebuję na odbudowę erytrocytów, aktualne niedobory należy uzupełniać (najlepiej w konsultacji z lekarzem).

UWAGA!

Po urodzeniu dziecka trzeba też pamiętać o wszelkich dolegliwościach i chorobach wykrytych w czasie ciąży. Teraz wymagają one kontroli i ewentualnych dalszych konsultacji lekarskich. Dotyczy to na przykład przebytej cukrzycy ciążowej bądź anemii. Młode mamy powinny również skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry, jeśli przechodzą przez stan trudnych emocji, w tym baby blues lub depresję poporodową.

Wykonałyście wszystkie niezbędne badania po porodzie? Zostałyście poinformowane o tym, że warto byłoby je zrobić? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =