Bezmocz - objawy

Choroby    
ocena

Bezmocz, inaczej anuria, najczęściej jest objawem towarzyszącym poważnych chorób układu moczowego- niewydolności nerek, kłębuszkowego zapalenia nerek, zatkania kanalików nerkowych. W warunkach prawidłowych człowiek wydala 2500 ml moczu na dobę. O bezmoczu mówimy w momencie, gdy człowiek wydala poniżej 100 ml moczu na dobę.

Bezmocz - objawy

photoxpress.com

W przypadku wystąpienia bezmoczu dochodzi do zaburzenia gospodarki wodno- elektrolitowej. W organizmie człowieka gromadzi się woda, nadmiar jonów sodu, potasu oraz wodoru. Nadmierna ilość potasu może doprowadzić do zaburzeń skcji serca. Natomiast skumulowane jony sod owe mogą doprowadzić do wystąpienia obrzęków. Jeśli chodzi o jony wodorowe, to może dojść do kwasicy metabolicznej. Anuria prowadzi też do gromadzenia kwasu moczowego w organizmie, co może być przyczyną rozwoju dny moczanowej. Poza tym zaburzenie wydalania moczu powodu zmiany w gospodarce lipidowej, białkowej i węglowodanowej. Może więc dojść do hiperlipoproteinemii, a w  skrajnych przypadkach do miażdżycy.

Osoby, u których występuje bezmocz są zmęczone, ospałe, osłabione. Nawet mały wysiłek może być dla nich niewykonalny. Ze względu na występujące obrzęki, mogą pojawić się trudności z chodzeniem, bieganiem. Towarzyszą im bóle i zawroty głowy. Bezmocz może doprowadzić do poważnych zaburzeń ze strony układu sercowo- naczyniowego, co jest najbardziej niebezpieczne.

Macie problemy z oddawaniem moczu? Z czym to wiążecie? Konsultowaliście się z lekarzem? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =