Białaczka - pierwsze objawy

Choroby    
ocena

Choroba ta charakteryzuje się zbyt dużą liczbą leukocytów czyli białych krwinek. Jest chorobą nowotworową krwi. Nazwa „białaczka” wiąże się z tym, iż u chorych występuje zwiększona ilość białych krwinek, co nadaje krwi specyficzny odcień.

Białaczka - pierwsze objawy

sxc.hu

Niedojrzałe komórki krwi nie są w pełni ukształtowane, dlatego nie pełnią żadnej funkcji w naszym organizmie. Zamiast tego anektują sobie zbyt wiele przestrzeni w obszarze szpiku kostnego doprowadzając do sytuacji, w której ilość uszkodzonych komórek przewyższa ilość komórek zdrowych.

Białaczka może występować pod rożnymi postaciami. Przejawia się jako choroba ostra lub przewlekła, wyróżnia się białaczkę limfatyczną (kiedy to w naszym organizmie jest zbyt duża ilość limfocytów) lub szpikową (kiedy problem stanowią nieprawidłowe białka komórek).  Mimo że białaczka ostra i przewlekła objawiają się podobnie, to jednak leczenie przebiega inaczej.

Ponieważ limfocyty, odpowiedzialne w naszym organizmie za utrzymanie odpowiedniej odporności w organizmie, nie kształtują się w prawidłowy sposób, organizm jest osłabiony i podatny  na zakażenia. Osoba chora na białaczkę ma bardzo słaby układ immunologiczny, przez co szybko nabywa infekcje i choruje, jej organizm jest podatny na wirusy. Poza tym organizm jest osłabiony, mogą zdarzyć się omdlenia i pojawiać duszności. Innymi objawami są trudne do zatamowania krwawienia, jako że krew osoby chorej na białaczkę jest pozbawiona odpowiedniej ilości płytek krwi. Objawom może też towarzyszyć gorączka i nocne pocenie się. 

Osoba, u której wykryto zbyt dużą ilość białych niedojrzałych krwinek kierowana jest na badania. Celem jest potwierdzenie diagnozy i rozpoznanie z jakiego rodzaju białaczką pacjent ma do czynienia. Dzieci zazwyczaj chorują na białaczkę limfatyczną, dorośli na szpikową.

Leczenie białaczki jest długotrwałe i ma charakter inwazyjny. Może trwać całe miesiące, a nawet lata. Nie wszystkim pacjentom udaje się wyleczyć, choć medycyna coraz lepiej radzi sobie z chorobą. Pacjent poddawany jest chemioterapii, która w wielu przypadkach jest skuteczna, ale ma niekorzystny wpływ na niektóre narządy w naszym organizmie, takie jak wątroba czy płuca, przez co leczenie jest trudne, długotrwałe i może nieść ze sobą skutki uboczne. Białaczkę można leczyć także poprzez przeszczep szpiku kostnego.

Białaczka, jako jedna z chorób nowotworowych, stanowi dolegliwość zmieniającą całe życie chorego, który wymaga troskliwej opieki podczas terapii i leczenia. Coraz większej ilości osób udaje się pokonać białaczkę, nadal jednak stanowi ona chorobę, na którą umiera wielu pacjentów.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
3.37
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =