Bielactwo - leczenie

Choroby    
ocena

Bielactwo to schorzenie, a jednocześnie defekt kosmetyczny negatywnie wpływający na psychikę chorego. Choć poza widocznymi odbarwieniami na skórze nie wywołuje dolegliwości fizycznych, należy je leczyć - głównie z powodu złego wpływu choroby na jakość życia dotkniętej nim osoby.

Bielactwo - leczenie

sxc.hu

Bielactwo wrodzone jest nieuleczalne - wynika to z genetycznego charakteru choroby. Medycyna nie dysponuje obecnie żadnymi metodami ani środkami, które mogłyby leczyć ten typ bielactwa.

Leczenie bielactwa podejmuje się w celu uzyskania pożądanego efektu kosmetycznego. Można to osiągnąć na dwa sposoby:
- przyciemniając odbarwione plamy na skórze,
- rozjaśniając miejsca ciemniejsze, w których zachowany został naturalny pigment - metoda stosowana jest w przypadku, kiedy przebarwienia obejmują wielką powierzchnię skóry.

UWAGA!

W leczeniu bielactwa nabytego stosowane są różne metody i środki lecznicze, które z różnym skutkiem oddziałują na chorych. Kiedy u jednych pacjentów da się zauważyć wyraźną poprawę, u innych terapia może nie przynieść spodziewanych efektów. Medycyna - konwencjonalna, tradycyjna i naturalna - nie dysponuje lekarstwem uniwersalnym i prowadzącym do całkowitego wyleczenia bielactwa.

W walce z przebarwieniami stosowane są:

Naświetlania promieniowaniem ultrafioletowym, w tym:
- naświetlanie skóry promieniami UVA i jednoczesne podawanie (doustnie - przy rozległych zmianach, lub miejscowo - w przebarwieniach obejmujących niewielką powierzchnię) preparatów uwrażliwiających skórę na działanie promieni słonecznych. Stosowane środki fotouczulające to związki z grupy psolarenów (metoda PUVA), kelina (metoda KUVA) - substancja otrzymywana z nasion aminku egipskiego lub syntetycznie.
- naświetlanie promieniami UVB 311 nm.
- naświetlanie promieniowaniem UV i stosowanie wyciągu z dziurawca lub pochodnych witaminy D3.

Kortykosteroidy - podawane doustnie lub (najczęściej) miejscowo. Kortykosteriodoterapię łączy się czasem z naświetlaniem promieniami UV.

Zabiegi chirurgiczne - wycinanie małych zmian lub przeszczepy nieodbarwionego naskórka.

Naturalne metody leczenia:
- Preparaty zawierające m.in. następujące zioła: aminek egipski, Psolarea corycifolia, chiński traganek (Astragalus membranaceus), Atractylodis Macrocephalae.
- Dieta bogata w witaminy z grupy B oraz kasze, kolorowe warzywa i owoce.

Zabiegi kosmetyczne, polegające na:
- Kamuflowaniu wybarwionych plam za pomocą wstrzykiwania do skóry pigmentu (tatuaż).
- Maskowanie niewielkich zmian zmywalnymi kosmetykami przyciemniającymi.

Depigmentacja - stosowana w przypadku odbarwień pokrywających większą część powierzchni skóry. Polega na rozjaśnieniu miejsc posiadających jeszcze naturalny pigment. Uwaga: jest to zabieg nieodwracalny.

Krioterapia - zaobserwowano, że po kilku zabiegach u niektórych osób dochodziło do repigmentacji, czyli zabarwienia jasnych plam.

Czy zetknęliście się kiedyś z osobą chorującą na bielactwo? Jak się leczyła?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =