Bielactwo - przyczyny, objawy

Choroby    
ocena

Bielactwo to choroba objawiająca się brakiem barwnika w skórze, włosach, tęczówkach. Chorobę tę - o ile nie towarzyszą jej związane z nią inne zespoły schorzeń - traktuje się często jako bardzo dokuczliwy defekt kosmetyczny. Bielactwo bowiem nie boli fizycznie, ale może mieć poważny wpływ na psychikę osoby dotkniętej schorzeniem i na czerpanie przez chorego zadowolenia z życia.

Bielactwo - przyczyny, objawy

sxc.hu

Bielactwo może być wrodzone lub nabyte. Bielactwo wrodzone może przyjmować postać uogólnioną lub obejmować tylko część ciała. Schorzenie, w zależności od rodzaju, może się ujawniać w różnych latach życia.

W bielactwie wrodzonym nie dochodzi do wytwarzania melaniny - pigmentu nadającego barwę m.in. skórze i włosom. Przyczyna tego nie jest do końca wyjaśniona. Melanocyty - komórki odpowiedzialne za produkcję barwnika - są obecne w ciele wszędzie tam, gdzie być powinny, a ich budowa też jest prawidłowa. Naukowcy i lekarze skłaniają się ku hipotezie, że za niewytwarzaniem pigmentu stoi brak enzymu przekształcającego prekursor melaniny we właściwą melaninę.

- Bielactwo wrodzone uogólnione rozpoznane może być bardzo wcześnie: dziecko od urodzenia ma zaróżowioną skórę - brak barwnika powoduje, że przeświecają przez nią naczynia krwionośne. Rozwój choroby zaczyna się od niewielkich, białych plam. Osoby dotknięte tym rodzajem bielactwa charakteryzuje: brak pigmentu w tęczówkach i źrenicach, białe lub żółtobiałe włosy, bardzo jasna, różowa skóra, nadwrażliwość na słońce. U pewnego odsetka osób, u których stwierdzono bielactwo wrodzone uogólnione mogą pojawiać się inne schorzenia towarzyszące, m.in. głuchoniemota, zaburzenia oczne. Dziedziczone jest w sposób recesywny - by choroba się ujawniła, dziecko musi otrzymać po jednym wadliwym genie od ojca i od matki.


bielactwo jak leczyćsxc.hu

- Bielactwo wrodzone częściowe - choroba obejmuje określone części ciała, odbarwienia pojawiają się na skórze i włosach (również na brwiach i rzęsach), bardzo często umiejscowione są wzdłuż przebiegu nerwów. W odbarwionych częściach ciała najczęściej nie ma melanocytów; a jeśli już są - wykazują nieprawidłowości w budowie. Pomimo genetycznego charakteru choroby, ten typ bielactwa nie zawsze zostaje ujawniony. Dziedziczone jest w sposób dominujący: potomek otrzymuje wadliwy gen od jednego z rodziców. Temu typowi bielactwa mogą towarzyszyć inne schorzenia, np. głuchoniemota.

- Bielactwo nabyte - najczęściej ujawnia się w dzieciństwie i w młodości. Dotyka ok. 1% populacji. W tym typie bielactwa dochodzi do uszkodzenia melanocytów i ich zanikania - podejrzewa się, że przyczyną choroby może być autoimmunoagresja organizm, czyli wytwarzanie przeciwciał niszczących własne komórki. Choroba może dotyczyć wszystkich rejonów organizmu, w których normalnie występuje pigment, lub tylko części. Bielactwo nabyte objawia się początkowo niewielkimi okrągławymi plamami, które powiększają się. Czasem w tym typie choroby dochodzi do samouleczenia: w skórze na powrót pojawia się pigment.

Czy zetknęliście się kiedyś z osobą chorującą na bielactwo? Na którą postać choroby cierpiała?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =