Ból brzucha - przyczyny

Choroby    
ocena

Ból brzucha jest bardzo często występującą dolegliwością. W celu określenia przyczyny występowania tego bólu, należy stwierdzić jaki jest to rodzaj bólu- tępy, rozlany, ostry, czy stopniowo narastający. Dodatkowo ból może promieniować np. pod prawą łopatkę. Ból brzucha może być rożnie zlokalizowany.

Ból brzucha - przyczyny

photoxpress.com

Ból występujący w górnej części jamy brzusznej wywołany jest przez schorzenia przewodu pokarmowego- dolnego odcinka przewodu pokarmowego, schorzenia żołądka, dwunastnicy, trzustki, przewodów żółciowych i wątroby.

Ból w prawej części nadbrzusza towarzyszy kamicy żółciowej i chorobom wątroby. W przypadku kolki żółciowej ból ten może promieniować pod prawą łopatkę. Dodatkowo poza bólem brzucha mogą wystąpić wymioty.

Ból w środkowej części nadbrzusza pojawia się w przypadku owrzodzenia żołądka, chorób śledziony, trzustki.

Ból pojawia się także po urazach mechanicznych brzucha w przypadku wypadku czy uderzeniu. Wtedy należy zgłosić się do lekarza, bo mogło dojść do pęknięcia narządów wewnętrznych. Może być to niebezpieczne dla życia.

Ból utrzymujący się przez długi okres czasu, któremu towarzyszy chudnięcie, może wskazywać na obecność żółtaczki, albo nowotworu. Ból w nadbrzuszu może także wskazywać na zawał dolnej ściany serca.Ból w śródbrzuszu może wskazywać na schorzenia trzustki albo nowotwór. Ból w podbrzuszu może wskazywać na stan zapalny wyrostka robaczkowego.Ból w okolicy nadbłonowej może być związany z zapaleniem pęcherza moczowego, zapaleniem miednicy, ukłądu rozrodczego u kobiet, endometriozą lub chorobą nowotworową.Ból brzucha może być także wywołany stresem lub nieprawidłową dietą.

Często cierpicie z powodu bólów brzucha? Konsultowaliście się z lekarzem? Jakie macie podejrzenia? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =