Choroby Ból brzucha - przyczyny

Ból brzucha – przyczyny

-

Ból występujący w górnej części jamy brzusznej wywołany jest przez schorzenia przewodu pokarmowego- dolnego odcinka przewodu pokarmowego, schorzenia żołądka, dwunastnicy, trzustki, przewodów żółciowych i wątroby.

Ból w prawej części nadbrzusza towarzyszy kamicy żółciowej i chorobom wątroby. W przypadku kolki żółciowej ból ten może promieniować pod prawą łopatkę. Dodatkowo poza bólem brzucha mogą wystąpić wymioty.

Ból w środkowej części nadbrzusza pojawia się w przypadku owrzodzenia żołądka, chorób śledziony, trzustki.

Ból pojawia się także po urazach mechanicznych brzucha w przypadku wypadku czy uderzeniu. Wtedy należy zgłosić się do lekarza, bo mogło dojść do pęknięcia narządów wewnętrznych. Może być to niebezpieczne dla życia.

Ból utrzymujący się przez długi okres czasu, któremu towarzyszy chudnięcie, może wskazywać na obecność żółtaczki, albo nowotworu. Ból w nadbrzuszu może także wskazywać na zawał dolnej ściany serca.Ból w śródbrzuszu może wskazywać na schorzenia trzustki albo nowotwór. Ból w podbrzuszu może wskazywać na stan zapalny wyrostka robaczkowego.Ból w okolicy nadbłonowej może być związany z zapaleniem pęcherza moczowego, zapaleniem miednicy, ukłądu rozrodczego u kobiet, endometriozą lub chorobą nowotworową.Ból brzucha może być także wywołany stresem lub nieprawidłową dietą.

Często cierpicie z powodu bólów brzucha? Konsultowaliście się z lekarzem? Jakie macie podejrzenia? Dajcie znać.

Poprzedni artykułDomowe sposoby na ból karku
Następny artykułDyskopatia – leczenie
Magdalena Solarz

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wypełnić formularz zmiany OFE?

28 kwietnia 2008 roku został prowadzony jednej, obowiązujący wzór zawiadomienia o rezygnacji z OFE. Dokonując zmiany Funduszu, warto dokładnie przeczytać i odpowiednio wypełnić wzór.

Jak pozować do zdjęcia rodzinnego?

Zwykło się mówić, że z rodziną wychodzi się najlepiej na fotografii – czy aby na pewno? Czasem Twoja mina lub poza mogą podważyć tę powszechną zasadę. Pozując do zdjęcia rodzinnego, zawsze miej na uwadze, czy to zdjęcie to trafi do rodzinnego albumu, czy też ma stanowić tylko miłe wspomnienie chwili, na pamiątkę dla Twoich rodziców.

Zobacz też

Jak zrobić kolczyki ciastka z modeliny?

Biżuteria w kształcie słodkości – czy to owoców, lodów czy też ciastek – to absolutny hit ostatnich lat. Nie musimy jednak kupować proponowanych przez sklepy serii kolczyków! Same przygotujmy wymarzone „little something”.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: