Ból brzucha u dziecka - jak pomóc, co robić?

Choroby    
ocena

Ból brzucha u dziecka może być spowodowany wieloma czynnikami, między innymi kolką, alergią pokarmową, zaparciami bądź biegunką. Sposób leczenia powinien zostać poprzedzony analizą i diagnozą, aby jak najlepiej dopomóc maluchowi.

Ból brzucha u dziecka - jak pomóc, co robić?

photoxpress.com

Z kolką najczęściej mamy do czynienia u dzieci pomiędzy trzecim tygodniem a czwartym miesiącem życia, choć zdarza się, że trwa dłużej. Objawy są dość charakterystyczne – maluszek nagle zaczyna głośno płakać, czerwienić się, prężyć, podkurczać nóżki. Ataki występują niemal codziennie późnym popołudniem bądź wieczorem. Gdy rozpoznamy symptomy kolki, możemy podać dziecku leki na kolkę, dostępne w aptekach bez recepty (na przykład Infacol). Maluszka trzeba ukołysać, utulić, najlepiej w pozycji pionowej, z brzuszkiem przyciśniętym do brzucha osoby noszącej. Ulgę powinno też przynieść przykładanie do dziecięcego brzuszka pieluch tetrowych przeprasowanych ciepłym żelazkiem. Poprawa dość często następuje z chwilą oddania gazów. Gdyby malec był niespokojny również pomiędzy atakami kolki, bądź towarzyszyłyby temu biegunka lub wymioty, koniecznie należałoby skonsultować się z lekarzem.

Ból brzuszka w wyniku alergii pokarmowej jest dość trudny do zidentyfikowania. Brzuszek najczęściej zaczyna boleć po zjedzeniu alergennej potrawy, ale równie dobrze objawy mogą pojawić się dopiero po kilku dniach. Naszą uwagę powinny zwrócić nieprawidłowe stolce (obfite, śluzowate), a także wysypka oraz sucha skóra na policzkach. Konieczne należy wybadać, który produkt uczula. Konieczna będzie dieta eliminacyjna, również u kobiety karmiącej piersią, a także bardzo powolne rozszerzanie jadłospisu malca.

Biegunce towarzyszą częstsze wypróżnienia i zazwyczaj apatyczność dziecka. Maluch musi otrzymywać duże ilości picia, najlepiej wody niegazowanej oraz lekkostrawne posiłki. Świetne działanie ma również marchwianka – zupka z marchwi bądź gotowy preparat do nabycia w aptece ORS 2000. Można sięgnąć również po probiotyki. Koniecznie należy zadbać o ochronę pupy przed odparzeniami.

Zaparciom ból brzuszka towarzyszy podczas prób wypróżniania się. Nierzadko dziecko płacze, a stolce są zbite, przypominające kozie bobki. W takiej sytuacji należy przeanalizować dietę malca, zwiększyć ilość płynów oraz warzyw i owoców. Nie zaleca się mechanicznych ingerencji poprzez wkładanie termometru w odbyt. W rezultacie może to jeszcze bardziej pogłębić problem.

Co robicie, kiedy Wasze dziecko boli brzuszek? Często się to zdarza? Konsultowaliście się z lekarzem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Moja córeczka cierpiała na bóle brzuszka.Okazało się,że mała ma problemy z wypróżnianiem się,dostaje zaparć.Do tego nie chciała się załatwiać w przedszkolu,trzymała kupkę.Bardzo pomocny okazał się w naszym wypadku Dicopeg-Junior na zaparcia i ból brzuszka.

~ Kaja / 2015-08-30 13:37:28
oceń komentarz: (0) (0)