Ból kręgosłupa – przyczyny

Choroby    
ocena

Bóle kręgosłupa, z którymi ze względu na siedzący tryb życia i zbyt mało ruchu boryka się coraz więcej ludzi, są niezwykle uciążliwe i kłopotliwe. Potrafią skutecznie utrudnić normalne, codzienne funkcjonowanie i sprawić, że zwyczajne czynności wydają się niemal niemożliwe do wykonania.

Ból kręgosłupa – przyczyny

photoxpress.com

Najczęstszymi przyczynami bólu kręgosłupa są niewłaściwe nawyki w codziennym trybie życia, brak ruchu, stres, nieumiejętne dźwiganie ciężarów, złe warunki w pracy czy niewygodne łóżko. Ponadto do powodujących bóle kręgosłupa czynników zaliczamy głównie otyłość, różne wrodzone lub nabyte schorzenia kręgosłupa. Bóle kręgosłupa mogą mieć również podłoże genetyczne. Jednak jego przyczyn może być zdecydowanie więcej i każde z nich charakteryzują się innym podłożem.

Pierwsze, najbardziej znane to uszkodzenia wynikające z wad wrodzonych lub zwyrodnień kręgosłupa związanej z wiekiem. Zaliczyć do nich można m.in. plecy okrągłe, wklęsłe, wklęsło-okrągłe, płaskie oraz skoliozę.

Istotną grupę źródeł bólu kręgosłupa stanowią schorzenia o podłożu neurologicznym, a wśród nich nie bez znaczenia jest rwa kulszowa. Ponadto, w wyniku uszkodzenia mięśni, ścięgien lub krążków międzykręgowych, do czego dochodzi w miarę upływu lat, zwykle pod wpływem zbyt dużego obciążenia, bardzo często pojawia się i nasila z czasem uporczywy ból w okolicy szyi, ramion, klatki piersiowej i krzyża.

Bardzo często ból kręgosłupa pojawia się niespodziewanie, pomimo dotychczasowego braku jakichkolwiek symptomów, w wyniku nieprawidłowo wykonania próby dźwignięcia zbyt dużego ciężaru, gwałtownego ruchu bądź na skutek uderzenia. W efekcie mogą one spowodować uszkodzenie kręgosłupa. Podobny efekt przynoszą długo trwające niekorzystne obciążenia kręgosłupa, które mogą zaowocować zmęczeniem mięśni, a w konsekwencji ich bólem.

Jednak pomimo dość łatwego zdiagnozowania towarzyszących bólom kręgosłupa dolegliwości, bardzo często zdarza się, że jest on tylko sygnałem, wskazującym na schorzenie nie mające z kręgosłupem żadnego związku. Dlatego tak ważne jest skorzystanie z pomocy lekarza, który prawidłowo zdiagnozuje problem.

Bardzo ważne jest - przy pierwszych zwiastujących ból kręgosłupa objawach - zgłoszenie się do lekarza. I choć leczenie jest w tym przypadku konieczne, najważniejsza jest profilaktyka, jeszcze nim dojdzie do uszkodzenia pleców. Dlatego należy zniwelować w swoim codziennym życiu czynniki ryzyka, powodujące ból pleców i kręgosłupa, szczególnie ten przewlekły, najtrudniejszy w leczeniu. Zalicza się do nich m.in. długotrwale wymuszona, jednostajna pozycja ciała, ciężka praca fizyczna, często powtarzane ruchy zginania lub rotacji czy wielogodzinne prace biurowe wykonywane zwykle w pozycji siedzącej.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
3.57
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =