Choroby Bulimia - informacje

Bulimia – informacje

-

W przypadku bulimii impuls aby najadać się do bólu brzucha jest częścią ich codziennego życia. Towarzyszy mu przymus zwymiotowania w celu uniknięcia przybrania na wadze. Inny rodzaj „kary” to przyjmowanie środków na przeczyszczenie lub obsesyjne, długotrwałe ćwiczenia. Osoby cierpiące na bulimię toczą ciągłą, wewnętrzną walkę między chęcią posiadania szczupłej sylwetki a potrzebą kompulsywnego objadania się. Jest to tak przemożny impuls, iż nie można go opanować a w trakcie napadu głodu bulimiczka zjada dosłownie wszystko co ma pod ręką (nawet kostkę masła, zimny obiad czy wygrzebując jedzenie ze śmietnika).

Bulimiczki często doświadczają wahnięć wagi ponieważ metody, które stosują aby uniknąć przytycia nic nie dają. Wymioty po posiłku usuwają zaledwie połowę zjedzonych kalorii ponieważ organizm zaczyna je odkładać już w momencie włożenia jedzenia do ust. Środki przeczyszczające działają jeszcze słabiej gdyż usuwają z organizmu tylko wodę.

Objawy bulimii:
– brak kontroli w spożywaniu posiłków nawet w momencie kiedy fizycznego dyskomfortu czy bólu brzucha
– bliscy znajdują opakowania po jedzeniu, kupowanym w ogromnych ilościach
– potrzeba objadania się w samotności, najczęściej w nocy kiedy wszyscy śpią
– rzadko wspólne jedzenie z bliskimi, szczególnie normalnej wielkości posiłków – bulimik je albo ogromne porcje albo wcale
– chodzenie zaraz po posiłku do łazienki aby zwymiotować
– rzucanie się do morderczych ćwiczeń tuż po posiłku
– nadużywanie środków na przeczyszczenie
– zapach wymiocin unoszący się w łazience
– blizny na palcach, spowodowane wkładaniem ich do gardła w celu wywołania wymiotów
– pełne „chomicze” policzki spowodowane ustawicznymi wymiotami
– pożółkłe zęby – powoduje to kwas żołądkowy, który osiada na zębach wraz z wymiocinami
– ciągłe wahania wagi – nawet do 5 kg w krótkim czasie

Bulimia jest niebezpieczna ponieważ prowadzić może do odwodnienia, uszkodzenia nerek oraz chorób serca, spowodowanych zmuszaniem się do wymiotów.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak usunąć przykry zapach z szafy?

Zdarza się czasami, że po otwarciu szafy czuć nieprzyjemny zapach. Nie jest to zapach ani stęchlizny (o tym mowa w innym artykule) ani wilgoci. Co więc należy zrobić w tej sytuacji?

Domowe sposoby na zatrucia pokarmowe

Ból brzucha, biegunka, wymioty i ogólne osłabienie organizmu są objawami zatrucia pokarmowego. Najczęściej jego przyczyną jest spożycie nieumytego bądź nieświeżego owocu/warzywa, wypicie skażonej drobnoustrojami wody lub złe przygotowanie potraw (np. zbyt krótkie gotowanie produktów). Jak sobie radzić z zatruciem domowymi sposobami? Co wtedy jeść, a czego unikać?

Zobacz też

Krewetki w cieście – przepisy

Krewetki królewskie to skorupiaki zaliczane do owoców morza. Podaje się je na wiele różnorodnych sposobów. Zarówno jako dodatek do zup, sosów i sałatek, jak również jako samodzielne danie. Przyrządzenie krewetek w cieście to doskonały pomysł na lekką, smaczną i szybką do przygotowania przekąskę na każdą okazję. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze przepisy na to danie.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: