Przyczyny choroby lokomocyjnej są złożone. Kiedy znajdujemy się w samochodzie, autobusie bądź innym pojeździe, nasze oczy rejestrują cały czas to samo miejsce, w jakim przebywamy. Zajmujemy wygodnie siedzenie i nie przemieszczamy się sami. Wszelkie przekazywane przez oczy do mózgu informacje na temat tego, że w rzeczywistości jesteśmy w ruchu, są stosunkowo wolne. Znacznie szybciej działają inne czynniki, które również wysyłają informacje na temat naszego położenia. Błędnik znajdujący się w naszym uchu wewnętrznym wysyła takie sygnały, notując wszelkie hamowania, przyspieszenia czy zakręty pojazdu. W rezultacie sygnały wysyłane przez oczy nie są identyczne z tymi wysyłanymi przez ucho wewnętrzne i w wyniku tego do mózgu docierają niejasne informacje, które są przyczyną występowania objawów choroby lokomocyjnej, takich jak utrata apetytu, znużenie, ogólne pogorszenie się samopoczucia, do tego dochodzą bóle głowy, nudności i najostrzejszym przebiegiem choroby lokomocyjnej są skurcze żołądka i związane z nimi wymioty.

Przygotowując się do podróży i biorąc pod uwagę ryzyko wystąpienia choroby lokomocyjnej, zażyj odpowiedni środek, który złagodzi jej objawy. Leki przeciw chorobie lokomocyjnej trzeba zażyć przed wejściem do pojazdu, najlepiej pół godziny wcześniej. Zrezygnuj z obfitego posiłku przed wyjazdem. Zastąp go jabłkiem lub innym owocem (ale nie bananem, który jest za ciężki). W podróż lepiej się udać z pustym żołądkiem, złe samopoczucie nie będzie wtedy tak uciążliwe. Przed i w czasie podróży unikaj palenia papierosów, picia kawy, napojów gazowanych czy napojów alkoholowych. Pij jedynie wodę niegazowaną.

Jeśli jednak nie zażyjesz lekarstwa lub mimo zażycia objawy i tak wystąpią, zajmij miejsce koło okna. Najlepiej zaraz za kierowcą tak, by móc obserwować drogę, po której pojazd się porusza. W ten sposób oczy będą szybciej wysyłać informacje do mózgu na temat tego, iż znajdujesz się w ruchu i w będą one zgodniejsze z informacjami płynącymi z ośrodka ucha wewnętrznego i objawy zostaną złagodzone. Najlepiej, jeśli wybierzesz jeden punkt, w który będziesz się wpatrywać podczas jazdy, unikaj szybkiego przesuwania się elementów krajobrazu przed oczami. Koniecznie zajmij miejsce zgodne z kierunkiem poruszania się pojazdu. Jazda w przeciwnym kierunku często powoduje powstawanie objawów lub je nasila. Jeśli jest to możliwe, obniż oparcie fotela tak, by móc się położyć. Otwórz okno pojazdu. Świeże powietrze dobrze ci zrobi. Postaraj się oddychać głęboko i zrelaksować, objawy powinny ulec wtedy złagodzeniu.

Przestrzegając powyższych zasad objawy choroby lokomocyjnej powinny zostać, jeśli nie zażegnane, to na pewno zminimalizowane. Jeśli wiesz, że masz skłonności do ich występowania, zaopatrz się na wszelki wypadek w foliową torebkę.

Znacie inne sposoby na chorobę lokomocyjną? Podzielcie się nimi w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here