Choroba Parkinsona - leczenie, rehabilitacja

Choroby    
ocena

Leczenie choroby Parkinsona związane jest ściśle z przyczyną tej choroby. U pacjentów, którzy na nią cierpią, dochodzi do zanikania komórek dopaminergicznych w obrębie istoty czarnej w mózgu. Taka sytuacja doprowadza do tego, że u pacjentów pojawiają się typowe objawy. Należą do nich: sztywność mięśni i ich wzmożone napięcie, wykonywanie niewielkiej ilości ruchów, drżenia, zaburzenia chodu i mowy.

Choroba Parkinsona - leczenie, rehabilitacja

sxc.hu

Na samym początku choroby, gdy dopiero pojawiają się dyskretne objawy, niezwykle ważne jest poinformowanie chorego o istocie tej patologii. Edukacja będzie pogłębiała wiedzę pacjenta i spowoduje, że pacjent będzie rozumiał pojawianie się poszczególnych objawów.

W początkowych stadiach łagodnych przypadków stosuje się czasami kinezyterapię, ćwiczenia pokazywane i polecane przez specjalistów mogą poprawić samopoczucie pacjenta. Gdy postęp choroby doprowadzi do tego, że objawy zakłócają pacjentowi jego codzienną aktywność i zaburzają jego funkcjonowanie, konieczne jest włączenie leków. W podjęciu decyzji, od którego leku rozpocząć leczenie, bierze się pod uwagę wiek pacjenta. Najczęściej objawy choroby zaczynają być widoczne po 70. roku życia. Wówczas rozpoczyna się terapię przy użyciu lewodopy. Jest ona skutecznym lekiem dopaminergicznym.

W wielu przypadkach u pacjentów odnotowuje się dobrą reakcję na leczenie. Przede wszystkim łagodzi ona objawy związane ze sztywnością mięśni. Sprawia również, że pacjent przestaje być spowolniały ruchowe. Leczenie zaczyna się od niewielkiej dawki. Zastosowanie ma jednak system stopniowego zwiększania dawki, co kilka dni. Niestety, jak w przypadku większości leków, tak i przy przyjmowaniu lewodopy pojawiają się objawy niepożądane. Rozwijają się one, gdy chory przyjmuje ten lek przez dłuższy okres czasu. Mogą wystąpić nudności, wymioty, utrata apetytu. Niestety wśród działań niepożądanych wyróżnia się także dyskinezy. Są to niekontrolowane ruchy, nieskoordynowane, chory nie ma na nie wpływu. Ruchy te, mogą dotyczyć całego ciała lub też jakiejś jego części – głowy, kończyn. Są one kłopotliwe dla chorego. Niestety, im dłużej stosuje się lewodopę, tym polepszenie stanu pacjenta jest mnie spektakularne i nie trwa już długo.

Chorym, którzy przyjmują lewodopę zwykle lekarza dołączają też leki, które mają na celu zapobieganie rozkładowi lewodopy w organizmie. To opóźnienie metabolizmu tego medykamenty sprawia, że jego stężenie jest większe.

U chorych, u których objawy choroby Parkinsona są na tyle nasilone, że zaburzają im prawidłowe funkcjonowanie oraz mają mniej niż 70 lat, leczenie rozpoczyna się od włączenia leku z grupy agonistów dopaminergicznych. Można obrazowo powiedzieć, że niejako naśladują one w organizmie dopaminę. Dobrze niwelują symptomy zespołu parkinsonowskiego.

W przypadkach, gdy choroba Parkinsona zostaje zdiagnozowana u ludzi jeszcze młodszych, przed ukończeniem 60 roku życia, lekarze proponują terapię z udziałem leków cholinolitycznych. Taki wybór leczenia jest uzasadniony, gdy mamy do czynienia dopiero z początkową fazą choroby, a główne dolegliwości zgłaszane przez pacjenta to drżenia, ruchy przypominające liczenie pieniędzy.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =