Choroba Raynauda - przyczyny, objawy, opis

Choroby    
ocena

Nieodłącznym objawem choroby Raynauda jest objaw nazywany także fenomenem Raynauda. Dotyczy on palców, czyli dystalnych części rąk i stóp. Osoby, u których występuje ten symptom, obserwują u siebie nagłe zblednięcie palców. Czasami da się zaobserwować związek pomiędzy zblednięciem palców a wyjściem na zimno. Silne emocje także mogą być czynnikiem wywołującym ten fenomen.

Choroba Raynauda - przyczyny, objawy, opis

photoxpress.com

Nierzadko jednak nie udaje się powiązać występowania objawu z żadną sytuacją.

1. Oprócz tego, że palce są blade, wyraźnie odczuwalne jest także ich ochłodzenie. Tak wygląda pierwsza z trzech faz tego objawu.

2. Po niej następuje druga, zwana fazą zasinienia. Palce wówczas zmieniają swój kolor na sinofioletowy, może dołączyć się ból lub uczucie drętwienia.

3. Następnie nastaje ostatnia faza polegająca na zaczerwienieniu skóry palców, a także uczucia, że stają się gorące i opuchnięte.

Dlaczego tak się dzieje? Wiemy na pewno, że zblednięcie palców jest spowodowane niedokrwieniem, które wynika ze skurczu drobnych naczynek krwionośnych. Zaś sine zabarwienie, powstaje, gdyż wskutek niedotlenienia nagromadziła się hemoglobina odtlenowna. Wnioskować możemy, zatem, że jest to symptom sugerujący patologię dotykającą małych naczyń krwionośnych bądź szerzej mikrokrążenia. Niestety mechanizm powstawania objawu nadal nie został dostatecznie wyjaśniony.

Choroba czy zespół?

Objaw Raynauda występuje zarówno w chorobie Raynauda, jak i w zespole Reynauda. Czym różnią się od siebie te dwie jednostki? Okazało się, że objaw Raynauda może występować w przebiegu innych chorób. Do nich należą układowe choroby tkanki łącznej takie jak twardzina układowa, toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów; choroby naczyń krwionośnych np. guzkowe zapalenie tętnic; niektóre choroby krwi, układu nerwowego i wiele innych. Istnieją także czynniki związane z wykonywaniem różnych zawodów, takie jak narażenie na wibracje, wielokrotne urazy palców, zwiększone ryzyko zatrucia metalami ciężkimi, długotrwała ekspozycja na niską temperaturę panującą chociażby w chłodni, które mogą przyczyniać się do powstania fenomenu Raynauda. Gdy uda się ustalić przyczynę występowania u danej osoby tego objawu mówimy o zespole Raynauda. Tak dzieje się u co piątego pacjenta zgłaszającego tę dolegliwość. U większości, niestety nie udaje się ustalić ani innej choroby, ani czynnika, który byłby odpowiedzialny za powodowanie tego objawu. Wówczas rozpoznaje się chorobę Raynauda.

Charakterystyka pacjenta. Chorobę Raynauda wyróżnia to, że cierpią na nią kobiety. Pierwsze symptomy pojawiają się zwykle w okresie dojrzewania lub u młodych kobiet. Czasami może się okazać, że ktoś z rodziny pacjentki też skarżył się na podobne dolegliwości. Zwykle u takiej kobiety nie stwierdza się żadnych innych dolegliwości i schorzeń, które mogłyby być związane ze zmianami patologicznymi w innych naczyniach. Choroba ma łagodny przebieg. Czasami w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety podczas ciąży objaw Raynauda może samoistnie zniknąć.

Cierpicie (lub ktoś z Waszych bliskich) na chorobę Raynauda? W jaki sposób zostałyście zdiagnozowane? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =