Choroby Choroba wieńcowa serca - przyczyny, objawy

Choroba wieńcowa serca – przyczyny, objawy

-

Największa grupa pacjentów cierpiących na chorobą wieńcową, to osoby z tzw. grup ryzyka. Należą do nich mężczyźni powyżej 45 roku życia i kobiety powyżej 55 roku życia, osoby, w których rodzinie wystąpiły przypadki choroby niedokrwiennej serca. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są także palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, otyłość brzuszna, stosowanie niewłaściwej diety, która zawiera w nadmiarze tłuszcze zwierzęce, wysoki poziom cholesterolu LDL, a niski poziom HDL. Osoby leczące się na nadciśnienie tętnicze również mają zwiększone ryzyko choroby wieńcowej.

W zależności od tego, czy naczynie krwionośne zmniejsza swoje światło powoli, czy dzieje się to w sposób natychmiastowy w pojęciu choroby wieńcowej rozróżnia się stabilną dusznicę bolesną i ostre zespoły wieńcowe, do których zalicza się zawał serca.

W pierwszym przypadku objawy opisać można następująco. Pacjent odczuwa bóle w klatce piersiowej. Wskazuje, że umiejscawiają się one za mostkiem. Sam opisując rodzaj bólu używa określeń takich jak – uciskanie, gniecenie, pieczenie, dławienie. Może odczuwać także promieniowanie bólu do żuchwy, lewego ramienia lub szyi. Lokalizacja i charakter bólu są pierwszym wyróżnikiem stabilnej choroby wieńcowej. Drugim kryterium tego bólu są okoliczności jego pojawiania się. Bóle charakteryzuje pojawianie się ich w trakcie wysiłku fizycznego. Lekarze rodzinni i kardiolodzy klasyfikują nasilenie bólu i jego związek z różnymi rodzajami aktywności opierając się o skalę czterostopniową opracowaną przez CCS. Bóle mogą się pojawiać tylko w czasie nasilonego wysiłku fizycznego, uprawiania sportu; mogą dawać o sobie znaki w trakcie wchodzenia po schodach, spacerowaniu po płaskim terenie na różnie długim dystansie, a w skrajnych wypadkach zjawiają się przy wykonywaniu czynności codziennych lub w spoczynku. Ponadto trzecią cechą charakterystyczną jest ustępowanie objawów na skutek bądź odpoczynku, bądź po przyjęciu nitrogliceryny pod język. Ulga powinna nastąpić po około 3-5 minutach po zastosowaniu tego leku. O modelowych przypadków zawsze są wyjątki, zatem warto pamiętać, że czasami duszność, omdlenia czy bóle w nadbrzuszu mogą skłonić do wykonania diagnostyki w kierunku chorób serca.

W przypadku ostrych zespołów wieńcowych, w tym zawale, objawem dominującym jest również ból w klatce piersiowej. Lokalizacja, promieniowanie, rodzaj bólu są podobne jak w stabilnej dusznicy bolesnej. Natomiast różni ten ból to, że pojawia się nagle i jest on zwykle ostrym bólem, jego pojawienie się nie musi mieć związku z wysiłkiem fizycznym. Pohamowanie się od aktywności fizycznej, odpoczynek oraz przyjęcie nitrogliceryny nie uśmierza objawów, a pacjent odczuwa wręcz ich narastanie i nasilanie się. Dołącza się do tych symptomów uczucie strachu przed własną śmiercią, lęk, pacjent może być blady i zlany potem. Czasem skarży się na uczucie braku tchu. Rzadko zdarza się, że objawy są atypowe i ograniczają się np. tylko do bólów w nadbrzuszu, wymiotów czy nudności.

Uwaga!

Czasem jedynym i bardzo dramatycznym objawem jest zatrzymanie akcji serca, dlatego każdy człowiek powinien wiedzieć, w jaki sposób udzielić takiej osobie pomocy, gdyż każda minuta jest wówczas na wagę czyjegoś życia.

Cierpicie na chorobę wieńcową? W jaki sposób Was zdiagnozowano? Jak sobie z nią radzicie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zorganizować przyjęcie rozwodowe?

Nie chcesz żeby twój rozwód kojarzył się tylko z horrorem sądowej sali? Nie chcesz do końca życia „wieszać psów” na swoim eks? Rozwód nie musi być przykrym wspomnieniem. Aby temu zapobiec, zorganizuj coraz modniejsze przyjęcie rozwodowe. Dzięki niemu oswoisz się z nową sytuacją i przepracujesz wszystko, co negatywne.

Błędy w ocenianiu pracowników

Ocenianie ma służyć określeniu potencjału pracowników i podniesieniu standardów jakości pracy. Aby dzięki ocenie móc poprawić wydajność pracy zatrudnionych osób, powinna być ona prowadzona systematycznie i według jednolitych kryteriów umożliwiających dokonywanie porównania efektywności.

Zobacz też

Zarobki architekta

Zawód architekta należy do grupy zawodów inżynierskich. Osoba, która go wykonuje, zajmuje się projektowaniem budowli oraz sprawuje nadzór nad ich powstawaniem, dobierając m.in. materiały potrzebne do wzniesienia konkretnego budynku oraz tworząc kosztorys projektu.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: