Choroby błędnika - leczenie

Choroby    
ocena

Współczesna medycyna dysponuje wieloma metodami leczenia chorób błędnika: od farmakoterapii po skomplikowane zabiegi chirurgiczne wykonywane z użyciem lasera i mikroskopu. Na razie nie znamy jednak sposobu na leczenie wrodzonych wad błędnika. Trzeba się liczyć z tym, że przed podjęciem decyzji o leczeniu lekarz może zlecić serię badań.

Choroby błędnika - leczenie

sxc.hu

Do prawidłowej diagnozy zaburzeń błędnika lekarz wykorzystuje:
- informacje zebrane podczas szczegółowego wywiadu z chorym
- badania audiometryczne, EEG, oceniające oczopląs (ENG i VNG czyli elektro- i wideonystagmografia), tomografię komputerową, rezonans magnetyczny (dopplerowskie badanie przepływów krwi przez tętnice zaopatrujące mózg), badanie potencjałów słuchowych z pnia mózgu (ABR), badanie radiologiczne kręgosłupa szyjnego i kości skroniowych.

Sposoby leczenia zaburzeń błędnika:
- Farmakoterapia - jeśli chorobę wywołały drobnoustroje, zapada decyzja o zastosowaniu antybiotyków o szerokim spektrum działania oraz metronidazolu. Kiedy schorzenie ma charakter autoimmunologiczny wdraża się kortykosterydy. Włączane są też środki do leczenia objawowego: leki osłabiające wymioty, znoszące stan zapalny i halucynacje ruchowe.
- Leczenie ruchem, tzw. kinezyterapia - to rehabilitacja polegająca na wykonywaniu określonych zestawów ćwiczeń fizycznych, których celem jest poprawa psychicznego samopoczucia pacjenta, przywrócenie mu właściwej pewności ruchowej i ułatwienie powrotu do stanu normalnego. Kinezyterapię opracowuje doświadczony rehabilitant, konkretnie do indywidualnego przypadku choroby. Od pacjenta wymaga się dyscypliny, systematyczności i wiary w siebie (by początkowe trudności nie zniechęciły do wykonywania ćwiczeń).
- Leczenie operacyjne - decyzja o jego podjęciu zapada, kiedy inne metody terapeutyczne są nieskuteczne albo nie przynoszą oczekiwanych efektów, a dolegliwości są bardzo uciążliwe dla chorego.  Bywa podejmowane po urazach, w celu ratowania życia lub zapobiegania groźnym powikłaniom. Stosuje się je też w leczeniu otosklerozy (która jest chorobą błędnika kostnego).

chory błędnik objawy leczeniesxc.hu

Czy zetknęliście się kiedyś z osobą cierpiąca z powodów problemów z błędnikiem? Jak się leczyła?

OCENA
2.83
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =