Choroby nadnerczy - guz chromochłonny nadnerczy - definicja

Choroby    
ocena

Nadnercza są to narządy, które należą do układu wewnątrzwydzielniczego. Składają się one z rdzenia nadnerczy, który zlokalizowany jest centralnie oraz z obwodowej kory nadnerczy. Obie te części nadnerczy produkują inne hormony. Rdzeń nadnerczy wytwarza noradrenalinę, adrenalinę i dopaminę.

Choroby nadnerczy - guz chromochłonny nadnerczy - definicja

photoxpress.com

Guz chromochłonny nadnerczy powstaje z komórek zwanych chromochłonnymi, które produkują właśnie katecholaminy, czyli - adrenalinę, noradrenalinę i dopaminę. Schorzenie to dotyczyć może osób w różnym wieku, chociaż najczęstszy wiek występowania to około 45 roku życia.

Co jest charakterystyczne dla tej jednostki chorobowej?

Typowy jest jej przebieg. Opisać go można jako napadowy, gdyż pacjenci zgłaszają właśnie napady objawów.

Co wchodzi w skład takiego napadu?

Pacjenci zgłaszają najczęściej trzy dominujące symptomy. Są to: nagły, napadowy ból głowy, zlokalizowany przede wszystkim w okolicach potylicy. Towarzyszy mu uczucie kołatania serca, które chorzy opisują, że serce tak mocno bije, jakby miało wyskoczyć z klatki piersiowej. Trzecim objawem jest dołączająca się nadmierna potliwość. Dlaczego tak się dzieje? Guz chromochłonny produkuje katecholaminy i wyrzuca je co jakiś, co powoduje, że wpływają one w taki sposób na organizm człowieka.

Najważniejsze jest to, że guz chromochłonny nadnerczy powoduje występowanie w trakcie takich napadów podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi. Czasami jednak jest on sprawcą odpowiedzialnym za nadciśnienie tętnicze, które jest trudne do opanowania, ciężko się leczy. Dość często w trakcie napadów pojawić się mogą u chorych odczucia, że drżą im mięśnie, ogarnia ich nieuzasadniony strach, stają się bladzi jak ściana.

Gdy lekarze przeprowadzają wywiad z takimi pacjentami, pytają często o to, czy ktoś nie zaobserwował, kiedy pojawiają się taki objawy, czy mają związek z jakimiś szczególnymi sytuacjami. Czasem dowiadują się, że poprzedza wystąpienie napadów stres, wysiłek fizyczny albo spożycie posiłku.

Aby potwierdzić, iż mamy do czynienia z guzem chromochłonnym nadnerczy, zaleca się pacjentowi, aby wykonał badania, które polegają na oznaczeniu katecholamin i ich metabolitów w moczu. Podwyższone wartości utwierdzają lekarzy w tym, że ich diagnostyczne przypuszczenia są prawdopodobnie właściwe. Zawsze konieczne jest wykonanie badań obrazowych, które ukażą umiejscowienie guza. Czasami wystarcza badania USG, ale w wielu przypadkach konieczne jest badanie tomograficzne.

U większości pacjentów guz występuje tylko w obrębie jednego nadnercza. Zazwyczaj nie jest on złośliwy. Pacjenci z rozpoznaniem guza chromochłonnego nadnerczy kierowani są na leczenie, które polega na usunięciu nadnercza wraz z znajdującą się w nim zmianą. Zanim zostanie wyznaczony termin operacji, może wystąpić konieczność złagodzenia objawów, napadów. Przy nagłym wzroście ciśnienia tętniczego dobre efekty osiąga się stosując lek – fentolaminę.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =