Choroby Choroby pasożytnicze - objawy

Choroby pasożytnicze – objawy

-

Pasożyty na obecność których wystawiony jest człowiek żyją w jego wnętrzu, szkodząc mu tym samym poprzez wydalanie różnego rodzaju szkodliwych substancji, także tych będących resztkami w procesach metabolicznych pasożytów.

Rodzajów pasożytów jest wiele i różne są ich podziały. Wszystkie jednak szkodzą organizmowi żywiciela.

Jednym z pasożytów, jaki może szkodzić człowiekowi jest motylica wątrobowa. Jej larwy mogą trafić do naszego układu pokarmowego poprzez zjedzenie roślin, na których larwy się znajdują. Motylica wątrobowa jest powodem choroby fascjolozy i prowadzi do schorzeń wątroby. Objawia się ona uczuciem nudności i wymiotami, rozwolnieniem, brakiem apetytu i może prowadzić nawet do marskości wątroby.

Jednym z najpowszechniej występujących pasożytów w Polsce jest tasiemiec nieuzbrojony, który może rozwijać się i rosnąć w ludzkich jelitach nawet przez kilkanaście lat i osiągnąć kilkanaście metrów długości. W rezultacie w organizmie człowieka znajduje się wiele toksyn, ciało traci na wadze, dokuczliwe stają się mocne bóle brzucha. Obecność tasiemca leczy się farmakologicznie.

Inną odmianą, rzadziej występującą, jest tasiemiec uzbrojony. Wegetuje on w jelicie cienkim, gdzie osiąga kilka metrów długości. Objawy są podobne jak w przypadku tasiemca nieuzbrojonego i zwalcza się jego obecność też poprzez odpowiednie leki.

Owsiki z kolei często dokuczają dzieciom, znajdując się w ich jelicie grubym i wywołując u nich ból brzucha, nudności, stan nadpobudliwości. Dzieci najczęściej zarażają się poprzez źle umyte warzywa lub owoce, natomiast dorośli poprzez kontakt z miejscem, którego higiena może być na niskim poziomie, typu basen. Leczy się je za pomocą leków.

Glista ludzka jest innym powszechnie występującym ludzkim pasożytem w Polsce. Do zarażenia się do chodzi w sposób podobny jak w przypadku większości pasożytów, czyli poprzez nieumyte warzywa, owoce czy brudną wodę, ewentualnie basen. Połknięte larwy przedostają się do krwi oraz do płuc, skąd wędrują wyżej i znów połykane do żołądka i jelita. Zwalcza się je również farmakologicznie.

Większość pasożytów trafia do naszego organizmu poprzez brudną wodę, niedomyte warzywa i owce, brak odpowiedniej higieny. Aby uniknąć zarażenia należy myć dokładnie produkty, które będziemy zjadać, ręce, dbać o czystość wody, jaka pijemy oraz generalnie pamiętać o zasadach higieny.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wybrać miejsce przyjazne dziecku?

Miejsce przyjazne dziecku jest miejscem przede wszystkim bezpiecznym, przewidującym obecność małego człowieka, zorganizowanym i przemyślanym na jego przybycie. To miejsce wyposażone w rzeczy bliskie dziecku, uwzględniające specyfikę i potrzeby dzieciństwa.

Jak cofnąć wysłanego maila?

Skrzynka pocztowa, która oferuje możliwość cofania wysłanych maili to poczta Gmail. Należy jednak pamiętać, że opcja ta działa tylko przez kilka sekund po wysłaniu wiadomości.

Zobacz też

Zabawy logiczne dla dzieci – przykłady

Dzieci uwielbiają zabawy logiczne. Łamigłówki, rozwiązywanie problemu w oparciu o działanie myślowe jest dla nich wspaniałą formą spędzania wolnego czasu. Pochłaniają maluchy, a przy tym doskonale kształtują i stymulują ich rozwój psycho – motoryczny.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: