Co to jest dyspareunia?

Choroby    
ocena

Dyspaurenia jest to zaburzenie seksualne polegające na odczuwaniu bólu podczas stosunku seksualnego. Ta przykra dysfunkcja może dotknąć niemal każdą osobę, dlatego warto wiedzieć, jakie są jej pierwsze symptomy i jak sobie z nią radzić.

Co to jest dyspareunia?

photoxpress.com

Dyspaurenia nie posiada jednej przyczyny, z tego powodu sposób jej leczenia zależy przede wszystkim od rozpoznania źródła dolegliwości. Dyspaurenia występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jej powodem mogą być zarówno przyczyny anatomiczne, jak i może być to dolegliwość nabyta. Mężczyźni cierpiący na dyspareunię często mają problem ze stulejką, czyli nieprawidłowym odwodzeniem napletka. Obecnie ten typ dysfunkcji diagnozuje się już u niemowląt i odpowiednio wcześnie stosuje się zabiegi manualne zmierzające do rozwiązania tego problemu. Innym powodem męskiej dyspareunii mogą być stany zapalne w obrębie narządów płciowych czy na przykład infekcje grzybicze.

Z kolei u kobiet przyczyn despaurenii jest znacznie więcej. Oprócz nieprawidłowej budowy dróg rodnych i ewentualnych zakażeń mogą bowiem wchodzić w grę czynniki takie jak nadmierna suchość pochwy czy zahamowania natury psychologicznej.

Jeżeli chodzi o leczenie dyspareunii, jeśli problem leży po stronie infekcji, oczywiście stosuje się kurację medykamentami, na przykład za pomocą odpowiednio dobranych antybiotyków. Z kolei w przypadku zaburzeń lękowych, nie wystarczy pomoc ginekologa, ale sięga się również po konsultacje seksuologa-psychologa.

Jeżeli natomiast dyspareunia jest wynikiem przebytej operacji lub porodu, najlepszym lekarstwem okazuje się po prostu czas. Nawet w przypadku, gdy kobieta po zakończonym okresie połogu lub rekonwalescencji nadal odczuwa ból podczas stosunku, nie należy wpadać w panikę. Często odrobina cierpliwości i odpowiednie środki nawilżające wystarczą, żeby problem rozwiązał się niejako samoistnie. Ważne jednak, aby pamiętać, że jeżeli dyskomfort przy współżyciu utrzymuje się długo i mimo najlepszych chęci nie udaje się osiągnąć satysfakcji w łóżku, warto odwiedzić specjalistę. Doświadczony lekarz z pewnością trafnie zdiagnozuje przyczynę dolegliwości i doradzi skuteczną terapię.

Istotne jest również zrozumienie ze strony partnera, dla którego cała sytuacja nie jest prosta. Nie powinien on ani obwiniać siebie o niepowodzenia w sypialni, ani też zrzucać całej odpowiedzialności na stronę dotkniętą dyspareunią. Zachowanie kochanka czy kochanki jest w takim przypadku miarą ich dojrzałości. Niesprawiedliwe pretensje mogą nie tylko wydłużyć leczenie dolegliwości, ale także zakłócić harmonię związku. Z kolei przy wsparciu cierpliwego partnera i fachowej pomocy na pewno uda się szybko i skutecznie zażegnać powstały problem.

 

 

Gdzie szukalibyście informacji na temat dolegliwości intymnych? Podzielcie się swoją opinią.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =