Cukrzyca – badania

Choroby    
ocena

Cukrzyca niestety zalicza się do chorób cywilizacyjnych, rzesze ludzi zmagają się z tą chorobą. Dlatego warto wiedzieć, jakie badania służą do jej wykrycia, kiedy należy je wykonać oraz w jaki sposób interpretować podstawowe badania.

Cukrzyca – badania

http://pixabay.com

Po pierwsze istnieją pewne typowe dla cukrzycy objawy, które zawsze powinny skłonić pacjenta do udania się do lekarza. Pacjenci zgłaszają się do lekarzy i podają, że w ostatnim czasie mają wzmożone pragnienie, wypijają dużo więcej płynów niż wcześniej. W związku z tym, dużo częściej w ciągu doby oddają mocz. Mogą także czuć się senni, osłabieni, pozbawieni sił. Niektórzy skarżą się, że tracą na wadze, pomimo że ich apetyt jest dobry i ograniczają przyjmowanie pokarmów. Gdy pacjent przychodzi do gabinetu lekarz i podaje powyższe objawy, to powinno się mu oznaczyć poziom glukozy we krwi w tym danym momencie. Nazywa się to oznaczeniem glikemii przygodnej. Jeśli występują typowe dla cukrzycy objawy oraz stężenie glukozy wyniesie 200mg/dl lub więcej stanowi to podstawę do rozpoznania cukrzycy.

Bardzo często zdarza się, że cukrzyca, mowa tu zwłaszcza o cukrzycy typu 2, nie daje żadnych symptomów, a pacjent czuje się dobrze. W związku z tym uważa się, że każdy człowiek, który ukończył 45 rok życia, powinien przynajmniej raz na trzy lata wykonać oznaczenie glikemii. Pobiera się w tym celu krew żylną. Pacjenta informuje się, aby przed badaniem nie modyfikował swojej diety, tylko jadł to, co zwykle. Natomiast na badanie należy przyjść na czczo, po przynajmniej 8 godzinach nie spożywania posiłków. Wyniki prawidłowe mieszczą się między 72 a 99 mg/dl. Jeśli u pacjenta okaże się, że stężenie glukozy wyniosło przynajmniej 126 mg/dl, należy badanie powtórzyć. I jeśli drugi wynik również będzie wskazywał wartość 126mg/dl lub więcej, to lekarz może również rozpoznać cukrzycę.

Trzecia sytuacja, to taka, kiedy, wynik glikemii we krwi oznaczony na czczo mieści się między wartościami 100 a 126 mg/dl. Stanowi to wskazanie do wykonania testu doustnej tolerancji glukozy. Pacjent powinien się zgłosić na badanie na czczo, po 8 godzinach snu. Poleca się mu wypicie 75 g glukozy rozpuszczonej w około 250 ml wody w ciągu 5 minut. Następnie pacjent powinien poczekać dwie godziny. Po upływie 120 minut pobierana jest krew i oznacza się w niej stężenie glukozy. Jeśli wynik będzie wynosił 200 mg/dl i powyżej, to rozpoznaje się u pacjenta cukrzycę.

Należy zdawać sobie sprawę, że niektórzy z nas znajdują się w grupach zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę. Te osoby powinny częściej np. raz do roku sprawdzać poziom glikemii we krwi. Są to osoby z nadwagą, leczące się na nadciśnienie tętnicze, z zaburzeniami gospodarki lipidowej, kobiety, które przebyły cukrzycę ciężarnych.

UWAGA!

Pozostałe przydatne badania, które stosuje się w diagnostyce to oznaczanie przeciwciał skierowanych przeciw antygenom wysp trzustkowych, są one przydatne w rozpoznawaniu cukrzycy typu 1. Ważne jest także wykonanie analizy moczu, oznaczenie peptydu C. W monitorowaniu cukrzycy duże znaczenie ma kontrolowanie hemoglobiny glinowanej.

Czy znacie kogoś kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Czy było skuteczne? Wypowiedzcie się!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =