Czerwone oko - przyczyny

Choroby    
ocena

Wielu z nas na pewno przynajmniej raz w życiu doświadczyło zespołu czerwonego oka. Często z tego powodu do lekarzy okulistów czy też lekarzy rodzinnych zgłaszają się pacjenci, którzy są zaniepokojeni, bo ich oczy stały się czerwone. Popularnie używane określenie – czerwone oko – nie jest jednostką chorobową, ale poprzez używanie go opisuje się w sposób bardzo ogólny objawy związane z przekrwieniem i zaczerwienieniem oka.

Czerwone oko - przyczyny

sxc.hu

Znanych jest bardzo wiele przyczyn, które mogą powodować, że oko stanie się czerwone. Niektóre z nich są stosunkowo błahe i nie wymagają leczenia, inne z kolei są poważne i konieczne jest udzielenie choremu człowiekowi profesjonalnej pomocy.

Na początek przytoczmy poważniejsze przyczyny wystąpienia czerwonego oka. Zawsze bardzo istotne jest określenie, czy pacjentowi towarzyszą dodatkowo jakiekolwiek inne dolegliwości. Współistnienie silnego bólu oka, unikanie światła, nadmierne łzawienie wyraźnie podpowiadają, aby chory jak najszybciej zgłosił się do okulisty. Taka konfiguracja symptomów przemawiać może za atakiem jaskry, ale bezwzględnie wymaga różnicowania z zapaleniem tęczówki i ciałka rzęskowego.

Diagnostykę różnicową przeprowadza lekarz okulista. Wypytuje on pacjenta, czy nie ma on wrażenia, że widzi tęczowe koła. Lekarz musi określić i opisać wygląd źrenic pacjenta. Zwykle sprawdza się także obecność obrzęku rogówki, mierzy się również ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz ocenia się, czy komora oka nie jest spłycona. Rozszerzone źrenice, widzenie tęczowych kół, obrzęk rogówki, spłycenie komory i podwyższone ciśnienie w gałce ocznej w połączeniu z wyżej opisanym zespołem symptomów wskazują na atak jaskry. Wówczas leczenie polega na podawaniu miejscowo kropli do oczu zawierających piokarpinę. Zleca się również stosowanie ogólnie leku o nazwie acetamizol. Pomocne są także leki z grupy beta-blokerów.

Warto zdawać sobie sprawę, że zespół czerwonego oka może wystąpić w przebiegu zapalenia twardówki czy też zapalenia nadtwardówki. Taki procesy zapalne nierzadko są jednym z pierwszych symptomów chorób ogólnoustrojowych dotyczących tkanki łącznej.

Przekrwienie spojówek, które daje obraz czerwonego oka, wystąpić może w przebiegu alergicznego zapalenia spojówek. W takich wypadkach zawsze obecny jest świąd, bardzo często oko nadmiernie łzawi i piecze. W leczeniu wykorzystuje się krople do oczu zawierające preparaty przeciwhistaminowe, które znacząco łagodzą objawy.

Obraz czerwonego oka może powstać na skutek wylewów krwi pod spojówkę. Powtarzające się wylewy podspojówkowe mogą pojawiać się u chorych, u których stwierdza się zaburzenia krzepnięcia krwi, nadciśnienie tętnicze. Czasami u danej osoby występuje nadmierna kruchość naczyń. Wówczas większy wysiłek fizyczny, kaszel, wymioty mogą doprowadzić do takich krwotoków. Takie wylewy podspojówkowe same ograniczają się, dlatego nie leczy się ich u okulisty. Ważne jest natomiast odpowiednie leczenie ewentualnej choroby ogólnoustrojowej, np. nadciśnienia tętniczego.

Z jakiego powodu u Was występuje czerwone oko? Jak radzicie sobie z tą dolegliwością? Czekamy na Wasze komentarze!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =