Daltonizm – informacje

Choroby    
ocena

Statystycznie na daltonizm cierpi co 20 mężczyzna. Zdecydowanie rzadziej zapadają na niego kobiety, choć i to się zdarza. W rzeczywistości jest to choroba nazywana ślepotą barw, a daltonizm to jedynie jej potoczna nazwa.

Daltonizm – informacje

photoxpress.com

Jest to z reguły wrodzona wada o podłożu genetycznym, dziedziczona wyłącznie od obojga rodziców. Jednak stosunkowo często jest wynikiem uszkodzenia dróg wzrokowych lub może pojawić się w efekcie zażywania określonych leków, na przykład tabletek przeciwmalarycznych. Podobno badania donoszą, że niektóre doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na zmianę postrzegania błękitu, zieleni i żółci. Wpływ na uszkodzenie wzroku wywierają również pewne związki chemiczne występujących w otoczeniu człowieka.

Daltonizm polega na zaburzeniu rozpoznawania barw, a w szczególności czerwono-zielonej.  Jest to choroba zdecydowanie utrudniająca życie, ponieważ cierpiące na nią osoby nie mogą wykonywać ponad 150 zawodów, co w znaczącym stopniu upośledza ich normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Do grupy tych zawodów zaliczyć należy pilotów, kapitanów statków, taksówkarzy, prowadzących pociągi, tramwaje i autobusy, chemików, elektryków oraz malarzy. Jest to o tyle ważna kwestia, związana niewątpliwie z bezpieczeństwem, że w przypadku tych zawodów dobry wzrok jest najważniejszym warunkiem przyjęcia do pracy, a pracownicy poddawani są specjalnym testom wykluczającym ewentualny daltonizm.

Choć opis tej choroby brzmi mało przyjemnie, jej pozytywnym aspektem jest fakt, że nie towarzyszą jej żadne inne objawy ani dolegliwości. Pesymistyczną informacją dla cierpiących na daltonizm będzie zapewne fakt, że nie ma obecnie metod pozwalających na jego wyleczenie. Dlatego tak ważna jest nauka, na czym ta choroba polega i w jaki sposób zredukować jej niemiłe dolegliwości.

Bardzo ważne jest, zarówno dla samego chorego jak i dla jego otoczenia, wczesne rozpoznanie daltonizmu. Do najczęściej towarzyszących mu objawów należy zmęczenie oczu pod wpływem barwnych bodźców oraz mylne rozpoznawanie barw. Przy czym, przy diagnozowaniu daltonizmu powszechnie stosuje się badanie widzenia barw testem Ishihary. Polega on na pokazaniu badanemu tablicy z wykropkowanymi cyframi znajdującymi się na kolorowym, również wykropkowanym tle. Zarówno cyfry jak i tło mają inne barwy, a osoba cierpiąca na daltonizm ma problem z rozróżnieniem wstępujących na tablicy barw, nie widzi również wykropkowanych cyfr.

Sama nazwa choroby pochodzi od jej swego rodzaju odkrywcy, którym był angielski fizyk, chemik i meteorolog urodzony w 1766 roku John Dalton. To właśnie on jako pierwszy opisał objawy i dolegliwości towarzyszące daltonizmowi, na który zresztą sam chorował.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
3.29
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =