Domowe sposoby na ból gardła

Choroby    
ocena

Ból gardła najczęściej kojarzony jest z przeziębieniem i grypą, ale może występować także przy anginie czy zapaleniu krtani. Wiąże się z uczuciem drapania w przełyku, pieczenia, a nawet z trudnościami z połykaniem. Jak mu zaradzić?

Domowe sposoby na ból gardła

www.freeimages.com

1) Płukanie gardła

Płukanie gardła to metoda, która powinna przynieść natychmiastowe uśmierzenie bólu. Trzeba jednak wiedzieć, z czego przyrządzić płukankę. Najbardziej zalecane są napary z rumianku, tymianku, szałwii oraz kory dębu. Można przygotować również solankę (łyżeczka soli na jedną szklankę ciepłej wody) i dodać do niej – jeśli mamy w domu – dwie krople propolisu. Zalecane jest także płukanie gardła sokiem z kapusty bądź z buraka.

Ważne, żeby płukanka – niezależnie od rodzaju – nie była za gorąca (optymalna temperatura naparu to temperatura pokojowa). Należy ją powtarzać kilka razy dziennie; np. co trzy godziny. Jeśli ból gardła jest objawem anginy, to najlepiej płukać gardło ciepłą wodą z sokiem cytrynowym.

2) Picie naparów

Na ból gardła szczególnie zalecane jest napar z kwiatów krwawnika, który należy pić trzy razy dziennie. Jeśli bólowi gardła towarzyszy kaszel, warto przygotować wywar z połowy korzenia pietruszki. Korzeń trzeba gotować w litrze wody przez około godzinę, żeby wywar był gotowy i skuteczny. Należy pić go raz dziennie, przed snem. 

W przypadku bólu gardła zalecane jest dodawanie do herbaty soków z owoców np. z maliny. Można także pić ciepłe mleko z czosnkiem oraz z miodem bądź wywar z imbiru.

3) Syrop z cebuli

W przypadku bólu gardła zalecany jest także syrop z cebuli. Można go zrobić w kilka minut. Wystarczą dwie cebule, cytryna i miód. Należy pić 2-4 łyżki dziennie.

Przepis: Posiekaj cebulę. Następnie z cytryny wyciśnij sok i połącz go z dziesięcioma łyżkami miodu. Wymieszaj wszystkie składniki i zostaw na około 24 godziny w ciepłym miejscu (od czasu do czasu miksturę można przemieszać). Po upływie doby wystarczy tylko odcedzić i syrop jest gotowy.

4) Kompres

Przygotuj roztwór z zimnej wody i 2 łyżek octu spirytusowego. Zrób z niego okłady na szyję, dekolt i na łopatki. Dodatkowo owiń się np. ciepłym szalem bądź ręcznikiem. Po upływie około 2 godzin ból powinien minąć.

Pamiętaj, że w przypadku bólu gardła niewskazane jest picie alkoholu, palenie papierosów oraz spożywanie ostro przyprawionych potraw. Jeżeli ani powyższe sposoby nie zadziałają ani preparaty z apteki (typu tabletki do ssania), koniecznie udaj się do lekarza laryngologa.

Znacie jakieś inne domowe sposoby z bólem gardła? Czy myślicie, że faktycznie można obyć się bez tabletek?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =