Kaszel mokry pojawia się wtedy, kiedy nasz organizm ma do czynienia z infekcją (przeziębieniem, zakażeniem). Rozpoznać go można po obecności lepkiej i gęstej wydzieliny, czyli flegmy. Stąd jest on nazywany także kaszlem produktywnym, czyści bowiem nasze płuca (w przeciwieństwie do kaszlu suchego).

Co zrobić, żeby zwalczyć mokry kaszel? Przede wszystkim należy pić dużo płynów, m.in. zalecany jest sok malinowy. Ponadto warto spożywać jak najwięcej czosnku i przygotować domowy syrop z cebuli. Można także zastosować inhalacje, gdyż wdychanie ciepłego powietrza rozrzedzi wydzielinę zalegającą w oskrzelach i tym samym ułatwi jej odkrztuszanie. W inhalacjach najlepiej zastosować rumianek lub olejek sosnowy bądź olejek eukaliptusowy (tylko trzy krople na 1 litr wody!).

Przy kaszlu mokrym zalecane jest także spożywanie ziołomiodów (np. sosnowego). Warto pić również napary z tymianku, dziewanny, lipy bądź z anyżu. W domu można przygotować samodzielnie syrop z nasion kopru włoskiego. Wystarczy gotować jedną łyżkę nasion kopru w 1/3 litra wody przez 10 minut. Dla smaku i lepszego rezultatu można dodać 2 łyżeczki miodu. Proste, prawda?

W aptece poproś o syrop wykrztuśny. Pij go najpóźniej o 17-18, w innym razie w nocy będzie męczył Cię kaszel. Pamiętaj również, że jeśli nie uda Ci się przezwyciężyć kaszlu mokrego i staje się on coraz bardziej męczący, to powinieneś udać się do lekarza. Istnieje prawdopodobieństwo, że infekcja przybrała postać zapalenia oskrzeli bądź zapalenia płuc.

Suchy kaszel jest bardziej uciążliwy niż kaszel mokry. Wiąże się z uczuciem ciągłego „drapania w gardle”. Podczas kasłania nie dochodzi do odkrztuszania wydzieliny. Suchy kaszel ma różne przyczyny; może być związany z początkiem przeziębienia bądź grypy, z alergią, z chorobami serca, a nawet może być objawem nowotworu. Jeśli męczy Cię długo i nie zmienia się w kaszel mokry, to konieczna będzie wizyta u lekarza. Jak sobie z nim w takim razie radzić? Jak zahamować kaszel suchy?

Przede wszystkim musisz nawilżać błony śluzowe. Ważne jest zatem przy suchym kaszlu picie płynów, najlepiej wody. Do wody możesz dodać miód. Napoje nie powinny być zimne; najlepsza temperatura to temperatura pokojowa. W przypadku suchego kaszlu polecany jest także napar z siemienia lnianego, napar z imbiru (imbir możesz dodać również do herbaty) bądź oliwa z cytryną. Jeśli chodzi o leki, to warto zażywać również tabletki z propolisem, leki z kodeiną oraz leki przeciwhistaminowe.

Niezależnie od rodzaju kaszlu dobrze jest zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu. Jeśli nie jesteś posiadaczem elektronicznego nawilżacza, to wywieś w pokoju, w którym przebywasz, mokre pranie.

7 KOMENTARZE

  1. na mnie sposoby domowe nie działają. kaszel da się zwalczyć syropem. takim, który zadziała na stan zapalny, który wywołuje kaszel. moim sprawdzonym syropem jest Fosidal. bardzo dobry syrop, który działa w szybkim tempie. Jak coś to polecam.

  2. na mnie sposoby domowe nie działają. kaszel da się zwalczyć syropem. takim, który zadziała na stan zapalny, który wywołuje kaszel. moim sprawdzonym syropem jest Fosidal. bardzo dobry syrop, który działa w szybkim tempie. Jak coś to polecam.

  3. A czy ten fosidal jest na receptę? Czy mogę go podać 2,5 latkowi? Synek nie może pozbyć się kaszlu. Podaję mu syrop wykrztuśny, ale nie pomaga. Boję się, że w końcu będzie musiał brać antybiotyk

  4. Jeśli chodzi o dziecko ( pow. 1 r.ż.) to z całym sercem polecam Dicotuss Baby. Mojemu synkowi pomógł nawet przy bardzo ciężkim kaszlu i wiele razu udało się uniknąć antybiotyku. Jeśli chodzi o działanie to radzi sobie z mokrym i suchym kaszlem więc nie trzeba nic więcej szukać. Duży plus za to że można podawać nawet w nocy i ma bardzo naturalny skład.

  5. Ja w pełni popieram Weronikę, tez mojemu synkowi podaje ten lek na kaszel. Głownie wybrałam Dicotuss z tego względu że działa na kazdy rodzaj kaszlu no i ten skład ma bardzo fajny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here