Domowe sposoby na katar

Choroby    
ocena

Katar można uznać za jedną z najpopularniejszych dolegliwości zdrowotnych, które uprzykrzają nam życie. Pojawia się przy przeziębieniu, grypie, zapaleniu zatok, alergii... Jak skutecznie rozprawić się z zatkanym nosem?

Domowe sposoby na katar

www.freeimages.com

Stosuj inhalacje

Inhalacje z pary wodnej, czyli tzw. parówki, są skuteczną bronią w walce z katarem, gdyż rozrzedzają zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę oraz działają przeciwzapalnie i odkażająco. Żeby je przygotować, potrzebujemy co najmniej litrowego naczynia oraz 1 litr wrzącej wody. Co dodamy do parówki, zależy od nas. Wybór jest spory – można wrzucić kilka łyżek soli albo rumianku, lipy, tymianku, szałwii, mięty, kwiatu krwawnika bądź dodać kilka kropel olejku eterycznego, np. olejku sosnowego, miętowego czy eukaliptusowego. Kiedy przygotujemy już parówkę, należy pochylić się nad miską, przykryć głowę ręcznikiem i przez 10 minut wdychać opary. Takie inhalacje można stosować trzy razy dziennie.

Olejki eteryczne można także dodać do nawilżacza powietrza, jeśli go posiadamy, skropić nimi poduszkę bądź dodać do gorącej kąpieli. Po kąpieli w olejkach nie spłukuj ciała, tylko wytrzyj się delikatnie ręcznikiem.

Kichaj i wydmuchuj nos

Jakkolwiek banalnie to zabrzmi, żeby katar nas opuścił, musimy go wydmuchać w chusteczkę! Jeśli zalega w naszych drogach oddechowych zbyt długo, może przekształcić się z kataru wirusowego w katar bakteryjny, który wymaga leczenia antybiotykiem. Pamiętaj, żeby używać chusteczek jednorazowych.

Dbaj o nawilżenie powietrza

Suche powietrze podrażnia śluzówkę nosa, dlatego trzeba często wietrzyć pokój, w którym przebywamy. Ponadto – jeśli nie mamy specjalnego urządzenia do nawilżania powietrza – należy mokre ręczniki rozwiesić na kaloryferach, aby zapewnić wilgotność w pomieszczeniu.

Co brać, żeby katar minął?

Czy pierwsze, co Ci przyszło na myśl, to krople do nosa? Tak, jak najbardziej, ale można je stosować przez 3-4 dni. Później należy krople odstawić. W walce z katarem przede wszystkim trzeba jednak dbać o nawodnienie organizmu – dzięki piciu płynów wydzielina zalegająca w nosie rozrzedza się, co ułatwia jego oczyszczanie. Ponadto zalecane jest jedzenie ciepłych zup, np. rosołu, oraz picie gorących napojów (np. herbaty z sokiem z czarnego bzu, z imbirem, z miodem). Należy także  zapewnić organizmowi zwiększone dawki witaminy C, dlatego dobrze sięgnąć po owoce cytrusowe, czarną porzeczkę, maliny, dziką różę, a także natkę pietruszki. Ze względu na właściwości antybakteryjne warto włączyć do jadłospisu czosnek i chrzan.

A Wy jak radzicie sobie z uciążliwym katarem? Jakie są Wasze sposoby? Znacie jakieś inne skuteczne rozwiązania? Czy inhalacje na Was działają?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =