Domowe sposoby na migrenę

Choroby    
ocena

Czym migrena różni się od zwykłego bólu głowy? Co ją wywołuje? Jak sobie z nią radzić?

Migrena przez wielu ludzi bywa utożsamiana mylnie ze zwykłym bólem głowy, podczas gdy jest ona chorobą neurologiczną o przewlekłym charakterze, której towarzyszą – poza mocnym, pulsującym bólem głowy – również inne dolegliwości, np.: światłowstręt, problemy z widzeniem, nudności, wymioty, mrowienie ramienia czy nadwrażliwość na hałas.

Jak widać, spektrum objawów migreny jest szerokie. Czy da się jej uniknąć? Kluczowa jest w tej kwestii obserwacja własnego organizmu i odpowiedź na pytanie: kiedy migrena się pojawia?. Czasem może wywołać ją bowiem zjedzenie konkretnego składnika pożywienia (np. sera pleśniowego, czekolady, pomidora, owocu cytrusowego), czasem wypicie wina czy kawy. Bywa również odpowiedzią organizmu na stres, przemęczenie, głód, niehigieniczny styl życia, a także panujące warunki atmosferyczne. Świadomość tego, co nam szkodzi oraz tego, co prowadzi do ataków, może pomóc uniknąć migreny w przyszłości.

Na migrenę nie opracowano do tej pory żadnego skutecznego lekarstwa. Najlepiej sięgnąć po tabletkę przeciwbólową i atak przeczekać w zaciemnionym, dobrze przewietrzonym oraz cichym pomieszczeniu. Do czoła radzi się przykładać okłady z lodu bądź kompres z octu jabłkowego (proporcje wody i octu 2:1). Z kolei wacikiem nasączonym naparem z mięty pieprzowej można masować skronie i kark. Jeśli ktoś bliski jest w pobliżu, warto poprosić go dodatkowo o masaż barków i wzdłuż linii kręgosłupa. W czasie ataku migreny ból złagodzić może również wypicie słodkiego napoju, czyli podniesienie poziomu cukru.

Osoby, które mają tendencje do migreny, powinny zadbać o wysoki poziom magnezu w organizmie oraz pić napary z melisy, kozłka lekarskiego czy z krwawnika pospolitego. Jednak jeśli bóle migrenowe są nie do wytrzymania, należy zasięgnąć porady u internisty, który przepisze receptę na odpowiednie leki.

Macie własne sposoby radzenia sobie z migreną? Działają na Was tabletki przeciwbólowe? Stosujecie domowy sposoby? Podzielcie się swoimi radami i spostrzeżeniami w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =