Jeśli opryszczka pojawia się na ustach osoby dorosłej, można użyć szeregu domowych sposobów do walki z nią. Czym potraktować opryszczkę? W obolałe miejsce należy przyłożyć świeży, przekrojony ząbek czosnku. Posiada on szereg właściwości przeciwgrzybicznych oraz przeciwbakteryjnych. Warto zastosować go na noc. Aby czosnek dobrze się trzymał podczas snu, powinno się przykleić go do skóry plastrem.

Właściwości antyseptyczne ma również cebula. Na opryszczkę zalecany jest sok z tego warzywa, który można przygotować w bardzo łatwy sposób. Wystarczy pokroić cebulę na cienkie plastry i przesypać je cukrem. Po kilkunastu godzinach sok będzie gotowy. Z wyciągu robi się okłady na opryszczkę. Zanim przygotujemy sok, można przykładać w chore miejsce sam plaster cebuli.

Na opryszczkę stosuje się także okłady z rumianku, melisy, szałwii, dziurawca, soku z liści aloesu, soku z cytryny, sody oczyszczonej, octu. Można smarować wykwit miodem, zwłaszcza lipowym bądź maścią cynkową. Nie jest dobrym pomysłem natomiast wcieranie w chore miejsce pasty do zębów ze względu na zawartość fluoru.

Wszystkie powyższe sposoby należy zastosować, kiedy pojawią się pierwsze objawy opryszczki, tzn. pieczenie, swędzenie oraz zaczerwienienie okolicy ust. Pęcherz z surowiczym płynem świadczy już bowiem o zaawansowanym stopniu infekcji i jest trudniejszy do zwalczenia wyłącznie domowymi metodami.

Przy opryszczce należy zrezygnować z jedzenia czekolady, orzechów oraz picia piwa. Warto natomiast sięgnąć po mleko, sery, tłuste ryby morskie oraz rośliny strączkowe, które są bogate w lizynę – aminokwas hamujący namnażanie się wirusa.

Trzeba także pamiętać, że opryszczką można w łatwy sposób zarazić drugą osobę. Na czas widocznej infekcji należy zatem zrezygnować z pocałunków, pożyczania pomadki czy picia napoju z jednej butelki. Kiedy opryszczka już zniknie, dobrze jest wymienić szczoteczkę do zębów.

Opryszczka, szczególnie opryszczka narządów płciowych, jest bardzo groźna dla dziecka, które przebywa w brzuchu mamy. Dlatego kobiety w ciąży powinny od razu skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Podczas porodu dziecko może się bowiem opryszczką zarazić, a niewykształcony jeszcze system odpornościowy nie jest w stanie poradzić sobie z wirusem HSV-2, co może doprowadzić nawet do śmierci noworodka! Zwykle w takich sytuacjach dochodzi do cesarskiego cięcia. Co istotne, kobieta powinna poinformować lekarza prowadzącego ciążę nawet o opryszczce w okolicy ust.

Opryszczka u noworodków i niemowląt jest niebezpieczna, dlatego wymaga hospitalizacji. U starszych dzieci nie jest już tak groźna, ale towarzyszy jej zazwyczaj wysoka gorączka, brak apetytu oraz ogólne rozdrażnienie. Można ją leczyć domowymi sposobami, tj. podawać dziecku rozcieńczony napój z soku z cytryny posłodzony miodem, herbatkę ze skrzypu polnego bądź nawilżać pęcherzyki olejkiem z melisy. Należy pilnować, aby maluch nie rozdrapywał strupków ani nie przecierał oczu. Warto odizolować rodzeństwo, aby nie doszło do zakażenia brata/siostry.

Jeśli zauważymy, że opryszczce towarzyszą obrzęk i owrzodzenia dziąseł, błony śluzowej jamy ustnej i języka, a także nieprzyjemny zapach z jamy ustnej oraz ślinotok, wówczas należy udać się z dzieckiem do lekarza. Są to bowiem objawy opryszczkowego zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł, które wymaga specjalistycznego leczenia. Zwykle choroba ta występuje u dzieci do 4. roku życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here