Domowe sposoby na zatrucia pokarmowe

Choroby    
ocena

Ból brzucha, biegunka, wymioty i ogólne osłabienie organizmu są objawami zatrucia pokarmowego. Najczęściej jego przyczyną jest spożycie nieumytego bądź nieświeżego owocu/warzywa, wypicie skażonej drobnoustrojami wody lub złe przygotowanie potraw (np. zbyt krótkie gotowanie produktów). Jak sobie radzić z zatruciem domowymi sposobami? Co wtedy jeść, a czego unikać?

Domowe sposoby na zatrucia pokarmowe

www.freeimages.com

1) Nie przeprowadzaj głodówki, ale postaw na lekkostrawne dania. Pierwszego dnia spożywaj przede wszystkim kleiki gotowane na wodzie, np. kleik ryżowy, kukurydziany, z kaszy jęczmiennej bądź z kaszy manny. Możesz dodać do nich jabłko, masło, szczyptę soli bądź cukru wedle uznania. Przy zatruciach pokarmowych zalecany są także sucharki, krakersy, biszkopty, przecier z marchwi, rosół, gotowane warzywa oraz gotowane chude mięso (kurczak, indyk). Wprowadź je, kiedy poczujesz się trochę lepiej.

Warto sięgnąć także produkty nabiałowe, a zatem np. po jogurt, maślankę i kefir, ze względu na zawarte w nich żywe kultury bakterii. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, to wybierz banana, jagody czy borówki.

2) W przypadku wymiotów i biegunek należy przede wszystkim pamiętać o nawadnianiu organizmu. Wypijaj dziennie 2-3 litry płynów. Zalecane jest picie niegazowanej wody mineralnej, słabej i gorzkiej herbaty, a także rozcieńczonych kisieli (ze względu na zawartość skrobi). Warto pić również napary z ziół, np. z melisy, dziurawca, rumianku oraz mięty. Należy natomiast odstawić mleko, gęste soki, kawę, napoje gazowane oraz cukier.

3) Nie spożywaj potraw smażonych, ciężkostrawnych, bogatych w tłuszcze, konserw, produktów wędzonych, warzyw strączkowych, ostrych przypraw i alkoholu.

Jeśli objawy zatrucia pokarmowego nie ustępują przez kilka dni, a wręcz się nasilają, należy skontaktować się z lekarzem.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =