Domowe sposoby na zbicie gorączki

Choroby    
ocena

O gorączce mówimy, kiedy temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza. Jest ona sygnałem, że organizm walczy z infekcją wywołaną przez bakterie bądź wirusy. Patrząc w ten sposób na gorączkę, można powiedzieć, że ma charakter pozytywny. Niestety jest bardzo uciążliwa dla naszego samopoczucia. Jak obniżyć podwyższoną temperaturę?

Domowe sposoby na zbicie gorączki

www.freeimages.com

1) Sięgnij po napary ziołowe. Do ziół, które działają napotnie i przeciwgorączkowo, należą lipa i czarny bez. Dwie łyżeczki jednego z nich zalej wrzątkiem, odczekaj 10 minut i wypij jeszcze ciepły napar. Możesz dodać do niego miód albo sok malinowy. Taki napój powinno się podawać dzieciom powyżej 6. miesiąca życia.

2) W przypadku gorączki możesz stosować zimne kompresy na czoło, kark, łydki oraz pachwiny. Dopuszczalne są również chłodne kąpiele, ale należy pamiętać, żeby temperatura wody w wannie nie była niższa od temperatury ciała o więcej niż 0,5 stopnia Celsjusza w przypadku dzieci oraz o więcej niż 2 stopnie u dorosłych. W przypadku najmniejszych dzieci zaleca się nacieranie ciała mokrą gąbką zamiast kąpieli.

3) Jeśli masz gorączkę, nie wychodź domu. Pamiętaj jednak, żeby wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywasz i zakładaj lekkie ubranie. Nie zapomnij również o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Przy gorączce należy pić niegazowaną wodę mineralną oraz niesłodzone soki owocowe. Zalecana jest także gorąca herbata z sokiem malinowym oraz ciepłe mleko z miodem i z czosnkiem (dla dzieci powyżej roku).

Osoba dorosła powinna skontaktować się z lekarzem, kiedy gorączka przekroczy 39,5 stopnia Celsjusza. Wizyta u internisty jest także konieczna, jeśli podwyższonej temperaturze towarzyszą silne bóle głowy, wypryski, sztywnienie karku bądź kłopoty z oddychaniem.

Z rozgorączkowanym dzieckiem do pediatry należy się udać, kiedy malec ma mniej niż pół roku bądź jeśli wysoka temperatura utrzymuje się ponad dwie doby. W przypadku niemowlaków trzeba skonsultować się z lekarzem, gdy gorączka nie ustąpiła przez 24 godziny.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =