Egzema - leczenie

Choroby    
ocena
Czym jest egzema? Nazywa się tak wyprysk, czyli zmiany zapalne dotyczące powierzchownych warstw skóry. Może mieć on podłoże alergiczne lub niealergiczne. Zwyczajowo nazywa się tak również atopowe zapalenie skóry.

Egzema - leczenie

photoxpress.com

Różnego rodzaju wypryski na skórze powstają z wielu przyczyn. Ich pojawienie się związane być może z predyspozycją genetyczną, zaburzeniami funkcjonowania układu immunologicznego, reakcjami alergicznymi, uczuleniami na wiele alergenów, takich jak: metale, barwniki, tworzywa sztuczne, produkty spożywcze. Zmiany na skórze nasilać mogą wszelkiego rodzaju silne emocje oraz sytuacje stresowe.

Co dokucza pacjentom z egzemą?

Mimo różnorakiej etiologii, pacjenci, którzy chorują na egzemę, zgłaszają się do lekarza z powodu obserwowania na swojej skórze miejsc o dość typowym wyglądzie. Są one zaczerwienione, skóra w ich obrębie jest bardzo sucha, a chorująca osoba może się skarżyć na uczucie swędzenia. Świąd prowokuje pacjenta do drapania miejsc zmienionych chorobowo. Skutkuje to tym, że tworzą się linijne przeczosy, które później pokrywają się strupami. W postawieniu rozpoznania pomagać mogą informacje dotyczące chociażby przewlekłego przebiegu choroby i umiejscowienia zmian chorobowych w typowych miejscach: w zgięciach łokciowych, pod kolanami, na twarzy, tak dzieje się w przebiegu atopowego zapalenia skóry.

Jeżeli okaże się, że wykwity na skórze pojawiają się po bezpośrednim kontakcie z alergenem, w miejscu na skórze, które miało z nim styczność, wówczas może to sugerować występowanie wyprysku kontaktowego.

Jak sobie radzić z egzemą?

Leczenie musi opierać się na kilku składowych elementach. W przypadku atopowego zapalenia skóry oczywiście uzależnione jest ono jak zawsze od nasilenia objawów, historii choroby danej osoby i wieku pacjenta. Bardzo ważna jest właściwa i staranna pielęgnacja skóry.

Zaleca się, aby po każdym myciu się, a czasem nawet częściej, stosować kremy i emulsje, które posiadają bardzo silne działanie natłuszczające i nawilżające. Do samej kąpieli powinno się także używać płynów, emulsji, które zawierają wiele lipidów, aby odpowiednio nawodnić i natłuścić skórę. Oczywiście podstawowe postępowanie, które czasem bywa najtrudniejsze, to znalezienie i wykluczenie czynnika alergicznego, który wywołuje takie reakcje.

Medycyna oferuje pacjentom farmaceutyki, które łagodzą objawy egzemy. Świąd uśmierza się podając chorym leki przeciwhistaminowe. Czasem konieczne jest zastosowanie antybiotyków, aby zapobiec nadkażeniom skóry. Oczywiście bazuje się także na stosowaniu preparatów działających miejscowo i nakładanych na skórę jak emolienty, które mają za zadanie zatrzymać wodę w skórze. Swoje zastosowanie mają tu także kremy, maści zawierające glikokortykosteroidy, czasami także maści z takrolimusem czy cyklosporyną pomagają pacjentom.

Jeżeli egzema, tu rozumiana jedynie jako wyprysk, pojawia się jako objaw wyprysku kontaktowego, to najistotniejsze jest znalezienie czynnika, alergenu. Może się okazać, że chociażby nienoszenie biżuterii zrobionej z niklu sprawi, że symptomy nie pojawią się więcej. Zazwyczaj podawane są leki przeciwhistamionowe, które łagodzą świąd i używane bezpośrednio na zmiany maści i kremy ze sterydami.

Cierpicie na egzemę? W jaki sposób próbujecie sobie ulżyć? Co Wam pomaga? Opowiedzcie o swoich doświadczeniach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =