Glistnica - objawy, leczenie

Choroby    
ocena

Mimo iż żyjemy w czasach, w których częstotliwość zachorowań na choroby pasożytnicze znacząco zmalała, wciąż jednak są one problemem. Glistnica jest nazywana „chorobą kosmopolityczną”, przypadki zachorowań odnotowuje się na terenie całego globu. Najczęściej spotyka się ją na terytorium krajów, które są biedne, mało rozwinięte.

Glistnica - objawy, leczenie

sxc.hu

W Polsce zachorowania na glistnicę spotyka się głównie na terenach wiejskich czy też u dzieci w wieku przedszkolnym. Źródłem glistnicy jest zawsze człowiek zakażony, zaś materiał zakaźny to kał. Do zakażenia glistą ludzką dochodzi na drodze fekalno-oralnej, zazwyczaj poprzez zjedzenie zanieczyszczonych glebą owoców czy warzyw. Dlatego najważniejszym działaniem w zapobieganiu glistnicy powinno być niejedzenie niemytych warzyw i owoców oraz dokładne ich mycie przed spożyciem.

Czynnikiem etiologicznym, który wywołuje chorobę, jest glista ludzka – Ascaris lumbricoides. Pasożyt ten zaliczany jest do nicieni. Człowiek zaraża się poprzez połknięcie jaja glisty. Następnie przekształca się ono w larwę, która wraz z krwią dostaje się do wątroby, a później do płuc. Kolejnym etapem pobytu glisty w organizmie człowieka jest połknięcie larwy – w ten sposób znajduje się ona w przewodzie pokarmowym. To tutaj rozwija się i bytuje postać dorosła glisty ludzkiej. Znajomość całego cyklu, który ma miejsce w organizmie człowieka jest o tyle istotna, że wiąże się z manifestacją objawów.

Kiedy larwa glisty ludzkiej bytuje w płucach, może wywołać dość niecharakterystyczne symptomy. Chory może zgłaszać stany podgorączkowe, kaszle, a jeśli zleci się wykonanie morfologii krwi, dość typowo widoczne jest podwyższenie liczby eozynofilów. Rzadko, ale możliwe jest, że larwy wraz z krwią przedostaną się do centralnego układu nerwowego –  wówczas powodować mogą objawy podobne do tych pojawiających się w przebiegu zapalenia opon mózgowych: wymioty, ból głowy, sztywność karku i inne objawy oponowe.

W momencie, gdy w rozwija się postać dorosła glisty ludzkiej w przewodzie pokarmowym, objawy występujące u pacjenta są znów nietypowe. Chorym dokucza złe samopoczucie, boli ich brzuch, mogą wymiotować i mieć nudności. Czasami glistnica wywołać może powikłania w postaci niedrożności jelit, zapalenia wyrostka robaczkowego. Dochodzić może również do mechanicznego zablokowania przewodów żółciowych czy też przewodu trzustkowego.

W procesie diagnostycznym dużą rolę odgrywa badanie kału na pasożyty. Ponadto pomocne mogą okazać się badania serologiczne, które mają na celu wykrycie swoistych przeciwciał. Typowe dla chorób pasożytniczych jest stwierdzenie eozynofilii w morfologii krwi.

Jak leczy się glistnicę?

W terapii wykorzystuje się leki takie jak albendazol i mebendazol. Pacjent przyjmuje je przez 3 dni. Czasami istnieją wskazania do podania preparatów zawierających pyrantel lub lewamizol. Po leczeniu warto ponownie wykonać kontrolne badanie kału na pasożyty.

Czy spotkaliście się kiedyś z zakażeniem tymi pasożytami? Co pomogło się ich pozbyć? Czekamy na Wasze komentarze!

OCENA
3.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =