Gronkowiec - przyczyny, objawy zakażenia

Choroby    
ocena

Gronkowce należą do bakterii, które bardzo często zakażają człowieka. Obecnie znane są trzy rodzaje gronkowców, z których gronkowiec złocisty - Staphylococcus aureus jest najbardziej patogenny dla zwierząt i człowieka. Pozostałe dwa szczepy gronkowca, mimo, że nie są chorobotwórcze dla człowieka, to mogą wywołać zakażenia ran na skórze, układu moczowego, a czasami zapalenie wsierdzia.

Gronkowiec - przyczyny, objawy zakażenia

photoxpress.com

Do zakażenia gronkowcami chorobotwórczymi dochodzi drogą kropelkową oraz przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Człowiek jest narażony na obecność tych bakterii w otaczającym środowisku. Stafylokoki występują właściwie wszędzie: w zanieczyszczonym powietrzu, głównie w dużych miastach, w brudnej wodzie, piwnicach, niewietrzonych codziennie mieszkaniach, na brudnej podłodze, brudnych ścianach. Źródłem tych bakterii może być także człowiek, który jest ich nosicielem. U nosicieli nie występują żadne niepokojące objawy.

Staphylococcus aureus jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Po dostaniu się do organizmu, bakterie wytwarzają toksyny, a wśród nich koagulazę, hialuronidazę i enterotoksyny. Wytwarzane związki chronią bakterie przed ich zniszczeniem, a dodatkowo powodują spustoszenie w organizmie człowieka.

Bakterie te mogą wywołać u człowieka bardzo poważne choroby, które są trudne do leczenia. Wśród schorzeń, których przyczyną może być zakażenie Staphylococcus aureus, wyróżniamy: zapalenie płuc, oskrzeli, gardła, zakażenia układu oddechowego, moczowo-płciowego, zakażenia skóry, błon śluzowych, narządu wzroku, słuchu. Należy tutaj także grypa, jęczmień, schorzenia węzłów chłonnych, szpiku, posocznice.

Bakterie te najczęściej dotykają osoby z osłabioną odpornością, noworodki, dzieci, osoby chore. Do zakażenia dochodzi przez skórę, na której bytują kolonie stafylokoków. Po uszkodzeniu bariery skórnej (skaleczenie) bakterie wnikają do organizmu. Także poprzez uszkodzoną błonę śluzową jamy ustnej. Innym źródłem zakażenia mogą być zatrucia pokarmowe, kontakt z osobą chorą lub z nosicielem.

Do pierwszych objawów zatrucia gronkowcem zaliczamy biegunki, nudności, wymioty, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. W skrajnych przypadkach może dojść do zapaści, a nawet śmierci.

Podejrzewacie u siebie zakażenie gronkowcem? Jakie objawy Was niepokoją? Dajcie znać.

OCENA
2.75
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =