Grypa żołądkowa - informacje

Choroby    
ocena

Organizm człowieka jest atakowany przez różnego rodzaju wirusy, szczególnie podczas zmian pór roku. Wówczas natura zmienia swe oblicze, pogoda staje się zmienna, a my jesteśmy nieco słabsi i bardziej podatni na choroby, w tym także na grypę żołądkową.

Grypa żołądkowa - informacje

photoxpress.com

Grypa żołądkowa to ostry stan nieżytu żołądka i jelit. Dolegliwość ta nie powoduje poważnych następstw czy powikłań i stosunkowo szybko mija (zazwyczaj ostry stan chorobowy trwa około 3 dni). Jest jednak bardzo nieprzyjemną i uciążliwą chorobą, ponieważ głównymi i mającymi dość intensywny charakter dolegliwościami są: biegunka, wymioty oraz ból brzucha. W trakcie choroby nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować.

Grypa żołądkowa rozprzestrzenia się drogą kropelkową, zjedzenie zakażonego pokarmu, wypicie wody, kontakt z zainfekowanymi sztućcami, talerzami. Wirus szerzy się szybko i łatwo. Ciężko zaradzić zarażeniu się, ponieważ grypę rozprzestrzeniają także osoby, u których nie wystąpiły jeszcze objawy i które nie podejrzewają, że są zarażone wirusem grypy żołądkowej. 

W czasie trwania choroby ważne jest, aby pić jak najwięcej płynów, szczególnie dotyczy to dzieci, które są bardziej narażone na odwodnienie organizmu. Biegunka i wymioty powodują znaczną utratę płynów, które należy uzupełnić wodą lub specjalnie przeznaczonymi do tego płynami, które można zakupić w aptece.

Podczas choroby nie należy przyjmować leków nie konsultując się z lekarzem. Objawy same ustąpią i lepiej, żeby organizm wydalił wszelkie toksyny, dlatego nie należy podawać leków na rozwolnienie. Można natomiast zażyć środki przeciwgorączkowe, jeśli wystąpi podwyższona temperatura. Po ostrych atakach biegunki i wymiotów należy zadbać o florę bakteryjną, przyjmując na przykład jogurty. Po kilku dniach poczujemy się lepiej i szybko wrócimy do normalnego trybu życia.

O ile grypa żołądkowa nie jest groźna dla dorosłych, należy otoczyć szczególną opieką dzieci oraz osoby starsze. Należy szczególnie dbać o uzupełnienie płynów, aby nie doszło do odwodnienia i powikłań. 

Jeśli objawy grypy żołądkowej nie przejdą po kilku dniach należy zgłosić się do lekarza. Podobnie, jeżeli objawy będą mieć ostry przebieg lub pojawią się inne niepokojące sygnały, na przykład krew w stolcu lub podniesiona temperatura. Sygnały te mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z czymś poważniejszym niż grypa żołądkowa.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
2.60
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =