Guzki na tarczycy - leczenie

Choroby    
ocena

Guzki tarczycy są dość częstą zmianą patologiczną. Występują one średnio, u co dziesiątego człowieka. Wykrywa się je zwykle wykonując badanie ultrasonograficzne szyi. W medycynie dla określenia takich zmian używa się określenia wole guzkowe. Możemy mieć do czynienia z dwoma sytuacjami. Pierwsza to taka, gdy sam gruczoł tarczowy nie jest powiększony, ale przy jej badaniu palpacyjnym wyczuwamy jeden guzek. Druga oznacza, że w tarczycy jest jeden lub wiele guzków, których konsystencja jest znacznie inna niż pozostałego miąższu, a sama tarczyca może być wówczas powiększona. Jeśli lekarz w wyniku badania stwierdzi powiększenie gruczołu tarczowego lub obecność guzka, skieruje pacjenta na USG szyi. To badanie zleca się także osobom, u których w rodzinie u kogoś zdiagnozowano zespół gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej typu 2 bądź raka rdzeniastego tarczycy. Wtedy badanie to ma charakter przesiewowy, w celu ewentualnego wykrycia wczesnych zmian.

Guzki na tarczycy - leczenie

sxc.hu

Badanie USG ma dostarczyć informacji dotyczących zarówno rozmiaru samego gruczołu tarczowego, jego położenia, echogeniczności miąższu, ale również ma opisać cechy występujących w tarczycy guzków. Zatem opisuje się ile jest guzków, gdzie są położone, jaka jest ich echogeniczność, czy ich granice są wyraźnie i oddzielają się od miąższu tarczycy, jak wygląda ich ukrwienie oraz czy dostrzegalne są w nim zwapnienia. Niepokój onkologiczny wywołują zmiany opisane przez wykonującego USG, które wyróżniają się zmniejszoną echogenicznością, są lite, ich granice nie są regularne, a w nich samych uwidaczniają się mikrozwapnienia. Ryzyko zmiany złośliwej zwiększa się, gdy wykrywana jest u mężczyzn albo poniżej 20 roku życia, albo po 70 roku. Zawsze należy sprawdzić poziom hormonu TSH.

Guzek i co dalej?

Aby skutecznie leczyć zmiany wykryte w tarczycy trzeba je dokładnie zdiagnozować, czyli zebrać o nim jak najwięcej informacji. Z pomocą przychodzi nam kolejne badanie – scyntygrafia, które wykonuje się w pracowniach medycyny nuklearnej. Polega ona na podaniu dożylnym związku o nazwie nadtechnecjan. Dostaje się on do wnętrza komórek tarczycy, a następnie przy użyciu gammakamery sprawdza się, jaki charakter mają guzki. Guzki gorące to takie, które cechuje jodowychwytność i określa się je także jako czynne. Ich przeciwieństwem są guzki zimne.

Guzek gorący przemawia za tym, że jest to łagodny gruczolak. Jeśli nie daje on żadnych objawów pacjentowi, obserwuje się daną osobę i kontroluje się sam guzek na przestrzeni czasu. Zaś, gdy oprócz guzka pacjent zgłasza objawy takie jak drżenie rąk, kołatanie serca, nerwowość wymaga on leczenia. Można zaproponować leczenie farmakologiczne, oparte na podawaniu tyreostatyków lub po wyrównaniu poziomu hormonów za pomocą leków operacyjnie usuwa się zmiany.

W przypadku guzków zimnych lekarze obawiają się, że mogą być one pierwszym symptomem raka tarczycy. Dlatego, pod kontrolą USG wykonuje się biopsję cienkoigłową, a pobrane komórki ocenia histopatolog. Niestety, nie jest to badanie idealne, bo na jego podstawie można rozpoznać jedynie raka brodawkowego i raka anaplastycznego tarczycy. Wtedy leczeniem jest zabieg operacyjny. Złośliwy charakter ma na szczęście jedynie 5% guzków zimnych. Większość z nich, aż 70% jest łagodna i gdy daje objawy stosuje się leczenie farmakologiczne, a gdy nie manifestuje się klinicznie, to obserwuje się je.

UWAGA!

W przypadkach, gdy guzków jest bardzo dużo, są zimne, obecne są symptomy, wycina się chirurgicznie całą tarczycę. Po operacji usunięcia tarczycy należy bezwzględnie być pod opieką endokrynologa, gdyż wiąże się to z koniecznością suplementacji hormonów tarczycy w postaci przyjmowanych doustnie tabletek.

Wykryto u Was guzki na tarczycy? Jaką terapię zalecił lekarz? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =