Haluksy - leczenie. Kiedy operować?

Choroby    
ocena
Haluk (halluks) oznacza deformację palucha stopy. Inaczej patologia ta określana jest jako „paluch koślawy”. Aby lepiej zobrazować tę zmianę, należy wyobrazić sobie, że paluch niejako „przechyla się” w stronę palca drugiego. Deformacja ta może dotyczyć jedynie palucha, ale także może być połączona ze zmianami z obrębie innych palców.

Haluksy - leczenie. Kiedy operować?

photoxpress.com

To kobiety najczęściej zgłaszają się do ortopedów z powodu tego schorzenia. Dlaczego? Poniekąd wiąże się to z noszeniem niewłaściwego obuwia – mowa głównie o ukochanych szpilkach ze zwężanymi z przodu noskami. Niestety, dużą rolę odgrywa też genetyka, są to zmiany dziedziczne.

Czy od razu konieczne jest leczenie operacyjne?

W leczeniu halluksów stosuje się zwykle najpierw leczenie nieoperacyjne. Polega ono na wkładaniu do obuwia i noszeniu ortopedycznych wkładek, rozpórek. Przy niewielkim zniekształceniu stopy można zalecić stosowanie aparatu, który jakby zmniejsza ryzyko pogłębienia się zmian. Dodatkowo poleca się pacjentowi, aby wykonywał specjalne ćwiczenia; można skorzystać z fizykoterapii. Ważne jest też, aby na co dzień nosić obuwie z szeroką przednią częścią bez obcasów.

Gdzie tkwi problem?

Okazuje się, że te metody, choć są coraz bardziej udoskonalane i nowoczesne, nie zawsze przynoszą pożądane efekty. Wtedy z pomocą przychodzą nam oferowane przez lekarzy ortopedów metody operacyjne. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nieestetyczny wygląd jest niekiedy najmniej uciążliwym objawem halluksów – o wiele bardziej dokuczliwe są dolegliwości bólowe.

Ból umiejscawiać się może po stronie podeszwowej w przedniej części stopy, u podstawy palucha. Stopa z paluchem koślawym ma w pewnym sensie ograniczony zakres ruchów. Łączy się on również z bólem, który pojawia się podczas ich wykonywania. Poszerzone przodostopie z koślawym paluchem utrudnia dobranie i dopasowanie obuwia. U chorych tworzyć się może również bolesny stan zapalny w okolicach stawu śródstopno-palcowego palca I.

Jeżeli u danego pacjenta mimo stosowania leczenie zachowawczego, dolegliwości utrzymują się, widoczne są znaczne deformacje palucha oraz innych palców, utrudniają one pacjentowi chodzenie, są bolesne i rażą jego poczucie estetyki, wówczas proponuje się mu operację. Operacja nie trwa długo – 1-2 godziny. Przed zakwalifikowaniem do niej pacjenta. należy zbadać go ortopedycznie, wykonać zdjęcie rtg stóp, EKG. Ważny jest dokładnie zebrany wywiad, ukierunkowany zwłaszcza na choroby internistyczne. Trzeba się liczyć z tym, że pełny powrót do zdrowia następuje po około miesiącu – po tym czasie można wrócić do codziennej aktywności. Niemniej jednak, już w pierwszej, drugiej dobie po operacji pacjent zwykle zaczyna się sam poruszać.

Po takim zabiegu operacyjnym konieczna jest rehabilitacja stopy. Stosuje się również profilaktykę przeciwzakrzepową i podaje się chorym po operacji heparyny. Efekty leczenia operacyjnego halluksów są bardzo dobre i, co najważniejsze, zazwyczaj długotrwałe.

Macie problemy z haluksami? Jak radzicie sobie z bólem? Myślałyście o operacji? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =