Hemoroidy - informacje

Choroby    
ocena

Żylaki odbytnicy, inaczej guzy krwawicze, występują w odbycie i najniższym odcinku odbytnicy. Niekiedy żyły ten nabrzmiewają, powodują swędzenie, wywołują ból, a nawet krwawią – wówczas mamy do czynienia z hemoroidami. Wewnętrznych guzów krwawiczych zazwyczaj nie widać gołym okiem, ponieważ są ukryte głęboko wewnątrz odbytnicy. Zdarza się jednak niekiedy, że wypadają na zewnątrz, a wówczas jawią się jako różowe, bolesne guzki, które po jakimś czasie mogą cofnąć się z powrotem do odbytnicy. Zewnętrzne guzy krwawiczne znajdują się na zewnątrz odbytu i wywołują ból. Nieleczone hemoroidy mogą być przyczyną rata jelita grubego, dlatego nigdy nie należy bagatelizować krwawienia z odbytu.

Hemoroidy - informacje

sxc.hu

Lekarzom nie udało się jednoznacznie ustalić, co powoduje hemoroidy. Najczęściej źródła ich powstania doszukuje się w otyłości, spowodowanej wzrostem ciśnienia brzusznego oraz w często występujących zaparciach. Osoby, które spożywają posiłki bogate w błonnik, są mniej narażone na pojawienie się guzów krwawiczych. Hemoroidów nie można zazwyczaj zlikwidować za pomocą lekarstw, ale można złagodzić ich objawy. Zaleca się stosowanie nasiadówek: do miski należy nalać ciepłą, nie za gorącą, wodę na wysokość 8 cm i siedzieć w niej przez 15 minut. Czynność najlepiej powtórzyć trzykrotnie w przeciągu dnia. Jeżeli objawy żylaków zaostrzą się, można przez zacząć zażywać panadol bądź inny lek, który zawiera acetaminofen. Niestety skutki takiej kuracji mogą być widoczne dopiero po dwóch tygodniach.

Zabiegi. Zmierzające do pozbycia się hemoroidów, są zazwyczaj wykonywane w gabinecie lekarskim. Jedną z metod stosowanych przez lekarzy są zastrzyki – pod względem bólu nie różnią się one od zwykłych zastrzyków, a dzięki wstrzyknięciu do guzów takich substancji, jak fenol, chinina czy mocznik, w dziewięciu przypadkach na dziesięć udaje się zaleczyć żylaki. Niestety zabieg należy powtórzyć po dwóch, trzech latach. Innym, mnie skutecznym sposobem na usunięcie hemoroidów jest podwiązanie go. Na guzek nakłada się gumkę, która pozwala odciąć dopływ krwi. Metoda sprawdza się w trzech przypadkach na cztery.

Jeżeli medycyna nie sprawdzi się w leczeniu żylaków, pozostają nowocześniejsze sposoby na pozbycie się ich. W przypadku zewnętrznych guzów krwawiczych można uciec się do koagulacji lub kauteryzacji, czyli usunięcia hemoroidów za pomocą promieni laserowych lub podczerwonych.  Metoda ta charakteryzuje się dużą skutecznością, a w razie niepowodzenia zabieg można powtórzyć. W przypadku wewnętrznych guzów krawiczych zaleca się zabieg chirurgiczny. Niestety, w tym przypadku niezbędna jest operacja. Pacjenta poddaje się znieczuleniu ogólnemu, zaś po zakończonym zabiegu przez ok. tydzień musi on pozostać w szpitalu. Chociaż tylko w pięciu przypadkach na sto zabieg kończy się niepowodzeniem, istnieje ryzyko, że trzeba będzie go powtórzyć. Wszystko zależy od tego, czy pacjent zmieni tryb życia i przejdzie na odpowiednią dietę.
Osobom, które mają hemoroidy, może przynieść ulgę nacieranie ich wazeliną. Powinny one unikać pozycji siedzącej, jak najkrócej wypróżniać się, szczególnie dbać i higienę odbytu i zwracać uwagę na regularny oddech podczas wysiłku fizycznego.

Macie jakieś sprawdzone sposoby na walkę z hemoroidami? Podzielcie się nimi w komentarzach.

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =