Impotencja – rodzaje, objawy

Choroby    
ocena

Od strachu przed impotencją z pewnością nie jest wolny żaden przedstawiciel płci męskiej. Określenie mężczyzny mianem impotenta, stanowi dla niego najgorszą z możliwych obelg. Impotencja jest bowiem sprzeczna niejako z samą istotą męskości, oznacza brak zdolności do uprawiania seksu i zapłodnienia kobiety.

Nic dziwnego więc, że dostrzeżenie jakichkolwiek oznak problemów z erekcją wywołuje u mężczyzn panikę. Impotencja może mieć charakter trwały – organiczny lub też przejściowy. Pierwszy z wymienionych rodzajów tego zaburzenia ma podłoże fizyczne. Organizm mężczyzny po prostu nie funkcjonuje prawidłowo, dopływ krwi do ciał jamistych penisa odpowiedzialnych za osiągnięcie wzwodu jest utrudniony, więc mężczyzna nie jest w stanie odbyć stosunku seksualnego.

Takie zaburzenie może występować już od wczesnego wieku lub być efektem na przykład przebytego zabiegu chirurgicznego w okolicach narządów płciowych. Z kolei impotencja nabyta wynika zarówno z przyczyn somatycznych, jak i psychicznych. W tym pierwszym przypadku problemy ze wzwodem zwykle są ubocznym efektem innych chorób, zwłaszcza związanych z układem krążenia – cukrzycy czy problemów z sercem. Istotną grupę czynników, które mogą powodować impotencję jest także przyjmowanie pewnych szkodliwych substancji, zwłaszcza sterydów i anabolików. Dlatego nie zawsze imponujące umięśnienie mężczyzny stanowi oznakę jego seksualnej sprawności.


Często jednak impotencja nabyta ma podłoże psychologiczne. Panowie są bardzo wrażliwi na punkcie swojej męskości, dlatego każde niepowodzenie w łóżku traktują bardzo poważnie. Jeżeli w dodatku partnerka przyjmie to w sposób krytyczny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że problemy mężczyzny z seksem będą się powtarzać. Objawem impotencji jest właśnie notoryczne powracanie istotnych kłopotów z erekcją, które uniemożliwiają odbycie stosunku seksualnego. Jednak impotencja znajdująca źródło w męskiej psychice tym różni się od zaburzeń o charakterze somatycznym, że w stanach wolnych od świadomej kontroli, problemy ze wzwodem ustępują. Dzieje się tak na przykład podczas erotycznego snu lub w czasie masturbacji.

Emocjonalnych czynników blokujących męską erekcję może być wiele, począwszy od złych relacji z partnerką, przez lęk przed ewentualną ciążą, aż po zwykły stres. Zarówno w przypadku przyczyn somatycznych, jak i powodów natury psychologicznej najlepszym wyjściem będzie zasięgnięcie porady seksuologa. Rozwiązanie problemu z impotencją stanowi bowiem dla cierpiącego na nią mężczyzny kluczowy element jego własnej samooceny. Nie jest to tylko kłopot z seksem, ale skomplikowane zaburzenie, które niekorzystnie rzutuje na wszystkie inne dziedziny męskiej aktywności.

Gdzie szukalibyście informacji na temat zdrowia seksualnego? Podzielcie się swoją opinią.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =