Jak łagodzić ból?

Choroby    
ocena

Ból jest jednym z tych objawów, który najbardziej dokucza ludziom, uniemożliwia im normalne funkcjonowanie, skupia na sobie uwagę. Istnieją różne rodzaje ból, a zatem ból niejedno ma imię.

Jak łagodzić ból?

sxc.hu

Często spotykamy się w życiu codziennym z bólem ostrym, który pojawia się nagle, cechuje go duże nasilenie i może on narastać w ciągu swojego trwania. W przebiegu niektórych schorzeń pacjentom towarzyszy ból przewlekły. Występuje on przez cały czas, stale. Zwykle dobrze reaguje na leki przeciwbólowe. Rzadziej mamy do czynienia z bólem przebijającym. Jego istota polega na tym, że u danej osoby przez dłuższy okres czasu występuje ból stały, a na niego nakłada się silny, krótkotrwały i ostry ból.

Inna klasyfikacja bólu uwzględnia przede wszystkim mechanizm związany z jego powstawaniem. Najczęstszy jest ból somatyczny. Dochodzi do niego w wyniku pobudzenia receptorów bólowych. Ból somatyczny często ma ostry początek, a pacjent potrafi dosyć precyzyjnie określić lokalizację bólu. Typowo ogranicza się on do jednego miejsca. Często z takim bólem spotykamy się w czasie trwania różnych schorzeń w obrębie jamy brzusznej. Podejmowanie wysiłku fizycznego, ruch, a nawet kaszel mogą nasilać dolegliwości.

Innym rodzajem bólu jest ból neuropatyczny, który spowodowany jest uszkodzeniem lub podrażnieniem układu nerwowego. Ból ma charakter przewlekły, odczuwany jest jako pieczenie, palenie, rwanie. Może występować w formie gwałtownych napadów albo przyjmuje postać stałą. Ruch nie zmienia jego nasilenia. Ból kości, który jest stały, związany z jakimś miejscem, nasilający się przez ruchu nazywany jest bólem kostnym, a wynika najczęściej w obecności przerzutów nowotworowych w kościach.

Ból przewlekły stanowi duży problem, zwłaszcza u pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową. Jest on podstawową i główną dolegliwością fizyczną tych osób. Dlatego też w ostatnich latach powstaje coraz więcej poradni leczenia bólu, gdzie lekarze zajmują się głównie takim doborem metod i dawek leków, które przyniosą pacjentom ulgę.

Światowa Organizacja Zdrowia opracowała powszechnie stosowany schemat leczenie bólu nowotworowego. Nazywa się go drabiną analgetyczną. Drabina składa się z trzech stopni, na każdym z nich ustawione są inne leki o działaniu przeciwbólowym. W przypadku chorych cierpiących na ból wywołany chorobą nowotworową stosuje się nieco inne zasady. Po pierwsze, lek dobiera się w zależności od siły bólu. Każdemu pacjentowi w sposób indywidualny dobiera się dawki leku, które akurat u tego pacjenta przyniosą poprawę. Nie czeka się, aż ból znów się nasili, tylko podaje się leki o określonych godzinach, uwzględniając czas ich działania, po to, aby organizm pacjenta cały czas był wysycany środkami przeciwbólowymi.

Na pierwszym stopniu drabiny znajdują się przede wszystkim paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne. Stopień drugi zajmują słabe leki opioidowe, zaś na poziomie trzecim plasują się silne opioidy. Zawsze warto rozważyć inne metody zwalczania bólu jak radioterapia czy zakładanie blokad splotów nerwowych.

Jakie są Wasze sprawdzone metody na łagodzenie bólu? Opowiedzcie nam o nich!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =