Jak leczyć afty?

Choroby    
ocena

Afty - bolesne, nieprzyjemne owrzodzenia w jamie ustnej, potrafią dotkliwie uprzykrzyć życie. Nie istnieje lekarstwo, które zapobiegałoby nawrotom tych nadżerek. Mamy jednak do dyspozycji szereg sposobów na uporanie się z przykrymi objawami wywoływanymi przez afty.

Jak leczyć afty?

sxc.hu

Walkę z aftami warto podjąć już w chwili, kiedy w jamie ustnej pojawi się pierwsza nadżerka (istnieje duże prawdopodobieństwo, że za nią pojawią się następne). Afty leczy się w zdecydowanej większości przypadków domowymi sposobami. Tylko nieliczne osoby potrzebują w tym czasie opieki lekarskiej.

W leczeniu aft zastosowanie znajdują:
- Dieta - redukuje się spożywanie potraw zawierających cukier i spore ilości łatwo przyswajalnych węglowodanów oraz tzw. pustą żywność, czyli taką, która poza kaloriami nie dostarcza organizmowi potrzebnej ilości składników odżywczych. Wprowadza się warzywa i owoce - dostarczają witamin i składników mineralnych. Ze względu na bolesność gojących się nadżerek dobrze jest na czas kuracji wyeliminować z jadłospisu wszelkie intensywne w smaku potrawy i ostre przyprawy. Spożywane potrawy powinny być nie za gorące i nie za zimne. Przez podrażnioną śluzówkę dobrze tolerowane są wszelkie budynie, galaretki i potrawy o żelowej konsystencji.
- Środki witaminizujące - które wprawdzie same nie leczą aft, ale pobudzają system odpornościowy do walki z drobnoustrojami wywołującymi te przykre nadżerki.
- Środki odkażające jamę ustną oraz działające przeciwzapalne - najczęściej są to płukanki ziołowe (gotowe lub kupne), które zawierają w swoim składzie przeciwzapalny rumianek, działającą odkażająco i ściągająco szałwię oraz korę dębu o właściwościach ściągających. Polecane są też preparaty do pędzlowania jamy ustnej: Aphtin, wodny roztwór gencjany, rozcieńczona woda utleniona.
- Preparaty o działaniu kojącym i regenerującym - stosuje się żel lub sok z aloesu, płukanki z malwy, odwar z siemienia lnianego, wodę różaną z gotowanych na wolnym ogniu płatków róż.
- Środki przeciwbólowe - można spróbować posmarować bolące miejsce znieczulającym żelem stomatologicznym (są dostępne w aptekach bez recepty np. na bolesne ząbkowanie).
- Woda - czysta i przegotowana. Stosuje się ją do płukania jamy ustnej - po to, by jak najczęściej oczyszczać wnętrze buzi ze zbierającego się tam nalotu.

Lekarz może przepisać również środek o działaniu komplementarnym: odkażającym, kojącym, regenerującym, połączonym z antybiotykiem. W leczeniu ciężkich aftoz mogą znaleźć zastosowanie również sterydy. Uwaga: jeśli leczenie aft domowymi sposobami nie pomaga, wizyta u stomatologa lub lekarza rodzinnego jest niezbędna.

Stosowaliście na afty jakieś leki czy czekaliście aż same znikną?

OCENA
2.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =