Jak leczyć biegunkę domowym sposobem?

Choroby    
ocena

Na biegunkę spowodowana zatruciem lub infekcją najlepsze są: dieta, popijanie dużych ilości płynów i uzupełnianie niedoborów elektrolitów. Stosowane w porę i mądrze, przyspieszą usunięcie z organizmu czynnika wywołującego biegunkę i powrót do zdrowia. Nieco inaczej postępuje się, kiedy przyczyną biegunki jest poważniejsza choroba tocząca się w jelitach.

Jak leczyć biegunkę domowym sposobem?

sxc.hu

Jeśli biegunki trwają długo lub występują często, należy podejrzewać istnienie choroby jelit lub alergię. Do zasadniczego postępowania, czyli nawadniania, diety oraz uzupełniania elektrolitów trzeba jeszcze dodać jedno zadanie: wykonanie badań diagnostycznych.

Biegunkę leczymy zaraz po tym, jak się pojawiła. W przypadku, kiedy jej przyczyną jest infekcja lub zatrucie pokarmowe, nie należy hamować częstego wypróżniania się - razem z oddawanym kalem z jelit usuwane są przyczyny biegunki, najczęściej toksyny wytwarzane przez drobnoustroje.

UWAGA!

Biegunka, która trwa 1-2 dni, o ile nie dochodzi do odwodnienia organizmu, nie jest groźna. Pilnej konsultacji z lekarzem wymaga biegunka u dzieci i niemowląt, przypadłość dotycząca osób dorosłych trwająca 3 i więcej dni, oraz taka, w której oddawany kał ma kolor czerwony, smoliście czarny, lub kiedy podczas wypróżniania się w stolcu pojawia się krew czy spore ilości śluzu.

Proces leczniczy obejmuje:
- ścisły reżim dietetyczny - dozwolone są sucharki (bez rodzynek), chrupki kukurydziane (bez dodatków smakowych), chleb cieniutko posmarowany masłem;
- dostarczanie sporej ilości płynów - najlepiej niegazowanej wody mineralnej albo przegotowanej z kranu, herbatek owocowych, lekkich ziołowych naparów o właściwościach przeciwzapalnych (rumianek);
- dostarczanie elektrolitów;
- stosowanie węgla aktywowanego albo preparatu o nazwie Tanninum albuminatum; ten pierwszy idealnie wchłania toksyny, a drugi działa przeciwbiegunkowo i ochronnie na jelita.

Kiedy minie pierwszy, gwałtowny rzut biegunki, można ostrożnie sięgnąć po lekkostrawne produkty, które:
- działają zapierająco: banany, gotowany ryż (bez dodatków), gotowaną marchew lub zupę marchwiankę (pól kilograma marchewki zetrzeć lub pokroić w plasterki i ugotować do miękkości z odrobiną soli w litrze wody; do zupy można dodać ryżu);
- dostarczają do jelit korzystną mikroflorę: jogurty naturalne bez dodatku cukru i wsadu owocowego (zsiadłe mleko nie jest polecane przy biegunce);
- dostarczają witamin i soli mineralnych - lekkie zupy jarzynowe ze sporą ilością marchwi, gotowane na początek w osolonej wodzie, a dopiero przy poprawie samopoczucia na drobiowym rosole.

Powinno się unikać soku jabłkowego (to produkt o właściwościach rozwalniających), kawy, herbaty, alkoholu.

Jak radzicie sobie podczas biegunki? Jakie sposoby są dla Was najlepsze?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

u mnie węgiel nie dał rady zatrzymać biegunki i skończyło się u lekarza, który przepisał mi Loperamid wzf. Dopiero lek na recepte opanował sytuację. Wspomniane wyżej zupki marchwianki i ryżanki również przyczyniły się do rekonstrukcji układu pokarmowego. Jogurtu bałam się pić, wybrałam probiotyk doustny i elektrolity.

~ Jagoda / 2015-11-18 13:09:05
oceń komentarz: (0) (0)