Jak leczyć biegunkę u dzieci?

Choroby    
ocena

Biegunki u dzieci nie wolno lekceważyć. To groźna choroba, która może w krótkim czasie doprowadzić do odwodnienia małego organizmu. Im dziecko młodsze, tym rygorystycznej trzeba podchodzić do leczenia biegunki oraz zapobiegania odwodnieniu. Specjalnej uwagi wymagają zupełnie małe dzieci.

Jak leczyć biegunkę u dzieci?

sxc.hu

Biegunki u dzieci leczyć można dietą i uzupełnieniem elektrolitów utraconych na skutek częstych wypróżnień. Możliwe jest także leczenie farmaceutykami z grup antybiotyków lub chemioterapeutyków, ale tylko, kiedy chorobę wywołały bakterie. O tym sposobie leczenia decyduje zawsze lekarz i to po wykluczeniu innych przyczyn biegunki.

W warunkach domowych biegunkę u dzieci można leczyć przez 24-48 godzin (zależnie od wieku dziecka). Jeśli objawy nie mijają, albo zauważa się pogorszenie, bezwzględnie i jak najszybciej trzeba skontaktować się z lekarzem.

Im dziecko młodsze, tym pilniej trzeba je poić. Maluchom karmionym naturalnie należy pozwolić na pozostanie przy piersi tak długo, jak chcą. Dzieciom karmionym z butelki trzeba podawać dodatkowe ilości płynów. Po uzgodnieniu z lekarzem można przejść na mieszanki bezmleczne (szczególnie, jeśli biegunkę wywołało uczulenie na mleko) lub - jeśli zaleci to pediatra - zmniejszyć racje pokarmów przyjmowanych przez dziecko.

Dziecko musi dużo pić - inaczej szybko się odwodni! By nie dopuścić do strat elektrolitów, należy po uzgodnieniu z lekarzem zastosować preparat uzupełniający niedobór jonów w organizmie (np. wydawany na receptę Gastrolit). Kiedy dziecko poczuje się lepiej można podać probiotyki.

W leczeniu biegunki u małych dzieci można stosować:
- Herbatki ziołowe: rumiankową lub z koperku; przegotowaną niegazowaną wodę źródlaną.
- Sucharki - zwykłe, bez dodatku bakalii.
- Kleik ryżowy bez dodatków.
- Marchwiankę - marchewkę umyć, obrać, pokroić w kostkę lub plasterki, ugotować do miękkości w szklance lekko osolonej wody. Małym dzieciom ugotowaną marchewkę najlepiej zmiksować. Podawać do zjedzenia małe porcje.
- Kompoty: z suszonych jagód - ma silne właściwości bakteriobójcze i wspomagające leczenie biegunki lub z jabłek - owoce muszą być bez skórki i bez gniazd nasiennych, najlepiej przetarte.
- Kisiel lub galaretkę, najlepiej z owoców czarnych jagód - smakołyki te dostarczają witamin i dużej ilości wody, a czarne jagody wspomagają proces leczenia.
- Masaże brzuszka - ale bez użycia olejków eterycznych; można za to zastosować odrobinę maści majerankowej rozcieranej delikatnie w środkowej okolicy brzuszka. Uwaga:
masaż wykonujemy zawsze zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara!
- Jeśli dziecko czuje się lepiej, można podać:
- Lekką zupę jarzynową - w osolonej wodzie trzeba ugotować marchewki (tego warzywa ma być najwięcej), pietruszki, seler i ziemniak, bez dodatku mięsa i przypraw. Potrawę należy jedynie osolić do smaku, a warzywa drobno potrzeć albo zmiksować i podawać malcowi niewielkie porcje zupy-kremu. W miarę zdrowienia warzywa można ugotować na chudym mięsie.
- Ryż zapiekany z jabłkiem - na początek bez dodatku cynamonu i cukru.
- Bułkę - początkowo suchą, potem lekko posmarowaną dobrej jakości masłem. W kolejnej wersji przygotować kanapkę z cienko pokrojoną chudą wędliną albo z uduszoną na wodzie piersią drobiową.

Powrót do normalnej diety powinien być stopniowy, a dieta lekkostrawna i urozmaicona.

Co robicie, gdy Wasze dziecko ma biegunkę? Podajecie mu leki czy leczycie naturalnymi sposobami?

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =