Jak leczyć jęczmień domowymi sposobami?

Choroby    
ocena

Jęczmieniem nazywany jest grudkowaty ropień, który pojawia się na zewnętrznej bądź na wewnętrznej stronie powieki. Jego powstawanie jest efektem zakażenia bakteryjnego, najczęściej gronkowcem. Jęczmień wiąże się z bólem, obrzękiem, swędzeniem oraz łzawieniem oka. Zwykle pęka i znika samoczynnie po kilku dniach, ale możemy mu w tym pomóc domowymi sposobami.

Jak leczyć jęczmień domowymi sposobami?

http://pixabay.com

Jednym z najbardziej znanych domowych sposobów walki z jęczmieniem, ale również jednym z najbardziej kontrowersyjnych, jest pocieranie ropnia złotą obrączką. Zanim jednak zdecydujesz się na tę niekoniecznie skuteczną metodę, pamiętaj o zdezynfekowaniu biżuterii i wcześniejszym rozgrzaniu złota, np. przez włożenie do gorącej wody.

Zdecydowanie lepszym pomysłem jest przykładanie na jęczmień ciepłych, wilgotnych kompresów z naparów ziołowych. Do ich przygotowania możesz wykorzystać kwiaty nagietka, liście maliny, rumianek albo ziele świetlika. Zaleca się także okładanie jęczmienia wacikiem lub kawałkiem gazy nasączonym w odwarze z natki pietruszki, którą należy wcześniej – tak jak inne wspomniane zioła – zalać wrzącą wodą i trzymać pod przykryciem około 10 minut, żeby powstała mocna esencja.

Kompresy należy za każdym razem pozostawiać na powiece na kilkanaście minut i powtarzać tę czynność 3-4 razy w ciągu dnia aż do zagojenia jęczmienia. Jeżeli nie mamy żadnego z powyżej wymienionych ziół, można stosować okłady tylko z ciepłej wody. Zalecane jest także picie naparu z mniszka lekarskiego, który ma właściwości bakteriobójcze.

Uwaga: Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie wyciskać jęczmienia, gdyż taka próba może skończyć się rozszerzeniem infekcji. Ropień musi sam pęknąć albo zniknąć! W przypadku pojawienia się jęczmienia staraj się także unikać noszenia soczewek kontaktowych oraz zrezygnuj z makijażu oczu.

Jeśli jęczmień nie znika przez kilka dni, należy udać się na konsultację do okulisty. Być może konieczna będzie kuracja antybiotykowa albo interwencja chirurgiczna (nacięcie ropienia). Wizyta u specjalisty jest też obowiązkowa, jeśli mamy do czynienia z nawracającymi kilka razy w roku bądź kilka razy w miesiącu jęczmieniami.

Jak sobie radzicie z jęczmieniem? Myślicie, że kuracja złotą obrączką działa? Jakie napary stosujecie do przemywania ropnia?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =