Choroby Jak leczyć lunatykowanie?

Jak leczyć lunatykowanie?

-

U dzieci somnambulizm ogranicza się najczęściej do wykonywania prostych czynności i mówienia. Tu zamiast leczenia stosuje się prewencję i zabezpieczanie małego lunatyka przed skutkami jego nocnych wędrówek. Należy zabezpieczyć drzwi i okna przed otwarciem (najlepiej wyciągając klamki), usunąć sprzęty, o które mógłby zawadzić snujący się po nocy malec i uniemożliwić mu wyjście z mieszkania.


Jeśli lunatykować zaczyna osoba dorosła, szczególnie taka, u której do tej pory nie zdarzały się napady somnambulizmu, konieczne jest wykonanie badań, określenie przyczyny nocnych spacerów i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Nie znamy do końca mechanizmów, które lunatyków wyciągają z łóżek podczas snu; nie są także do końca wyjaśnione przyczyny tego zjawiska. Niemniej, dobór sposobu leczenia sennowłóctwa zależy od poznania prawdopodobnej przyczyny ataku.

Występowanie ataków somnambulizmu wiąże się z:
– epilepsją
– depresją
– silnym stresem
– przemęczeniem
– nadużywaniem alkoholu czy kofeiny
– błędami genetycznymi, wskutek których dochodzi do pobudzenia pewnych genów paraliżujących działanie układu nerwowego
– rodzinnymi predyspozycjami
– występowaniem zaburzeń oddechu w czasie snu – zazwyczaj wywołują je nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych (przerost migdałków, skrzywienie przegrody nosa)
– wpływem Księżyca – szczególnie, jeśli naturalny satelita Ziemi znajduje się w fazie pełni.

lunatykowani jak leczyćsxc.hu

Na lunatykowanie wywołane depresją, stresem, przemęczeniem stosuje się leki antydepresyjne, techniki relaksacyjne (hipnozy i autohipnozy), spłycanie snu za pomocą psychoterapii.
Jeśli badanie diagnostyczne potwierdzi podłoże epilepsyjne, lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie.
Sennowłóctwo wywołane przez alkohol lub inne używki to znak, że środki te należy odstawić.
Kiedy u lunatyka stwierdzi się nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych, poprawę przynieść może usunięcie organicznej przyczyny ataków, czyli wyprostowanie przegrody nosowej lub zabieg przeprowadzony na migdałkach.

Medycyna konwencjonalna nie zajmuje się wpływem Księżyca na nieświadome nocne spacery. Stwierdzono jednak poprawę, jeśli lunatycy kładli się spać głowami skierowanymi na południe, a przez okna nie przedostawało się światło Księżyca.

Uwaga!

W okresie dojrzewania lunatykowanie ulega zanikowi.

Czy zetknęliście się kiedyś z lunatykiem? Próbował terapii?

Poprzedni artykułMama wraca do pracy
Następny artykułPodział obowiązków w rodzinie
Katarzyna Kieś-Kokocińska

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak przyjmować kolędników?

Kolędników jest wśród nas coraz mniej. Najczęściej można ich spotkać w województwach południowej i wschodniej Polski. Kolędowanie to tradycja, o którą dbają głównie mieszkańcy małych miejscowości. Za kolędników przebierają się przede wszystkim dzieci. Najpopularniejszymi postaciami w kolędniczej grupie są Trzej Królowie, Anioł, Herod, Diabeł, Śmierć i pasterze. Kolędnicy noszą też ze sobą kręcącą się gwiazdę albo straszą domowników kłapiącą paszczą osadzoną na kiju, to tak zwany turoń. Ważne są także inne rekwizyty, korony dla królów, widły dla diabła i skrzydła dla aniołów.

Suflet serowy – przepis

Suflet to bardzo delikatna i kremowa zapiekanka. Nie jest zbyt prosta do zrobienia, ale jest bardzo smaczna, dlatego warto spróbować.

Zobacz też

Zaskórniki – domowe sposoby leczenia

Nawet najstaranniej położony makijaż nie będzie wyglądać estetycznie na skórze, która nie jest zadbana. Zaskórniki, które z zewnątrz wyglądają jak małe, czarne kropki, to w rzeczywistości czopy łojowe, które tworzą się w wyniki nadmiernego nadmiernego rogowacenia ujść gruczołów łojowych.

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: